A máme upečeno!

Snad poprvé po dvaceti letech vyjádřili voliči v komunálních volbách své přání změnit vedení radnic tak silně. Paradoxem ovšem je, že o co více se o to snažili, o to více to dopadlo úplně jinak. Praha 7 není výjimkou! Z těch teoreticky možných kombinací vytvoření vedení radnice Prahy 7 došlo nakonec k tomu „nejlogičtějšímu“ – tedy nejlogičtějšímu z hlediska udržení moci –, a to ke spojenectví ODS a ČSSD. ODS jako vítěz voleb jistě neměla ani ve snu v plánu své vládnoucí pozice opustit a na radnici potřebovala minimálně 4 finančně zajištěná místa. Těžko by z jiného spojenectví než právě s ČSSD takovou pozici vybojovala. A k tomu samozřejmě místo starosty. Při vší úctě ke zvoleným členům ČSSD tam nevidím snad dokonce nikoho, komu bych přisoudil schopnost plnohodnotného působení ve funkci radního. V tom by bylo další plus pro ODS ve spojenectví s ČSSD. Tudíž z čistě pragmatického pohledu by muselo opravdu jít ODS o víc než o vlastní místa, aby hledala efektivnější obsazení rady. Všem spoluobčanům může být líto voličů TOP09, kteří vkládali velké naděje do změny na radnici. Nakonec ale jenom díky rozdílu počtů o jediného zastupitele k takové změně nedojde. Naopak, možno očekávat „vládnutí“ horší, než když chod radnice měla „na triku“ jenom ODS. Nehledě na nevyřčenou otázku, kdo vlastně za fyzicky přítomné radní za ČSSD bude fakticky do chodu rady mluvit.

Je jisté, že toto rozvrstvení je vodou na mlýn těm, kteří tvrdí, že z místních buněk přicházejí signály, aby na úrovni hlavního města ODS přerušila jednání s TOP09. Nepřekvapilo by, kdyby k těmto buňkám patřila i Praha 7.

Jako obvykle bych doporučil spoluobčanům podívat se aspoň na první jednání nového zastupitelstva, které je naplánováno na 11.11., program jednání je zde. Podle programu se má odhlasovat i počet členů rady, ale není jasné, kolik se jich navrhuje. Zřejmě ale placených funkcí se nedostává, jelikož se ke dvěma povinným výborům (finančnímu a kontrolnímu) navrhuje zřízení třetího „Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva MČ Praha 7″ (hm, jak to chápat, že bude vzdělávat zastupitelstvo?). Je ale fakt, že tam není Výbor pro komunitní péči Z MČ P7, který byl dříve zřízen pro bývalou paní starostku. Asi komunitní péči už nepotřebujeme…

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální volby 2010, Radnice a zastupitelstvo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář