Koho volit? Stranická úskalí

Poslední volby do Poslanecké sněmovny ukázaly, že když se voliči rozhodnou, dokážou s pořadím kandidátů pořádně zamávat. A dokonce ty, stranou upřednostňované, vyřadit. V komunálních volbách se to projevovalo už dříve. Např. ve volbách do Zastupitelstva Prahy 7 (výsledky viz zde) došlo k přeskupení u několika stran:

U KSČM byl preferenčními hlasy posunut kandidát z pozice 2 na pozici 1, stranickou jedničku tak odsunul na nevolitelné druhé místo. Podobně u SNK ED dotlačili voliči kandidáta z pozice 3 na pozici 2 a stranické dvojce tak přisoudili nevolitelnou pozici 3. K největšímu zamíchání došlo u Strany zelených, kdy se kromě kandidáta na pozici 1 všechna zbývající volitelná místa přeskupila, a to dokonce tak, že kandidátka z pozice 7 se dostala na 3. místo a odsunula kandidáta ze 4. pozice na nevolitelné 5. místo. Naproti tomu u ODS i ČSSD zůstala všechna místa jako přišitá přesto, že i zde se preferenční hlasy vyskytovaly, ale v natolik malém rozsahu, že se to pořadí vůbec nedotklo.

Aby volič nebyl odkázán na volbu strany, ale mohl si vybrat z celé nabídky kandidátů, měl by o nich něco vědět. A to je ve větších obcích, jako jsou pražské městské části, docela problém. Obzvlášť je to problém v současné Praze 7, kdy se vyskytla řada nových účelových formací, sestavených z různých méně známých, neznámých nebo naopak profláknutých jedinců. A tady by mohla pomoci občanská spolupráce na vytipování těch, o kterých může někdo důvěryhodný prohlásit: Ano, to je správný člověk, ten je hodný toho, aby nás zastupoval.  

Avšak ani „zavedené“ strany nedávají velkou šanci pro orientaci, komu dát svůj hlas. Je proto třeba sledovat všechny možné dostupné informace, aby se volič měl o co opřít. Pro mne bylo například nepříjemným zjištěním, že u ČSSD nebudu mít najednou koho si zvolit, přestože jsem si myslel, že pár slušných lidí tam znám a měli by moji důvěru. Nakonec, každý si může přečíst o průběhu nominační konference ČSSD zde a myslím, že ani skalní voliči této strany nebudou z toho nadšení. Pokud  by tento článek na odkazovaném místě nevydržel do voleb, pořídil jsem si jeho kopii, takže zájemcům bych ji mohl poskytnout.

Doplnění: Jak se dalo čekat, výše uvedený odkaz na rezignační dopis p. Zdeňka Jakoubka z odkazované webové stránky ČSSD byl odstraněn, zatím je ale k dispozici alespoň tisková zpráva s obdobnou informací na webu ČSSD dolní Holešovice. I tento text je pro případ potřeby uchován, kdyby byl náhle z webu odstraněn. Za pozornost jistě stojí i trestní stíhání kandidáta do zastupitelstva Prahy 7.   

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální volby 2010. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář