Koho volit? Není to lehké

Po zvládnutí základních počtů týkajících se možností uplatnění hlasů, které má volič k dispozici, nastává ta nejobtížnější část, a to odpovědět si na otázku, koho volit. V Praze 7 je to nyní obzvlášť obtížné, protože o řadě „nových“ subjektů (i když často se „starými kádry“) se toho moc neví, přičemž některé vznikly účelově krátce před volbami. To samo o sobě není problém v případě, kdy o kandidátech voliči aspoň něco vědí. Vynořila se však i řada nových jmen, o kterých v našem okolí nevěděl nikdo nic. Jak se s tímto problémem nejlépe vypořádat? Odpověď na tuto otázku se stává velmi aktuální, jelikož volby už klepou na dveře a ve většině domácností jsou už k dispozici i volební lístky.

 Pokusili jsme se s několika kolegy shromáždit co nejvíce informací, abychom si aspoň pro sebe dokázali říci, z jakého seznamu bychom byli schopni vybrat si své spolupracovníky. Zvažovali jsme přitom všechny možné okolnosti jako například dřívější působení kandidáta, jeho kvalifikaci, zázemí strany, kterou zastupuje, charakterové vlastnosti, pokud se daly posoudit, atd. Brali jsme do úvahy také to, že někteří kandidáti to mají víceméně jisté, těmi jsme se samostatně nezabývali. Vyšly nám z toho následující seznamy, ze kterých si alespoň my (a okruh našich známých) budeme vybírat. Podělíme se však o ně i s případnými dalšími zájemci a uvítáme, když se k nám připojí.

 

Pro volby do zastupitelstva hlavního města nám vyšlo dokonce více vhodných kandidátů, než je volených zástupců v našem volebním obvodě (9). Neprováděli jsme však žádný další výběr ani pořadník a bude záležet na každém z nás, koho si nakonec vybere. Pro volby do zastupitelstva Prahy 7 jsme nebyli schopni dát dohromady ani těch 27 kandidátů, kteří mají být zvoleni. Z vlastního zjišťování (oslovil jsem pár desítek známých) mi vyplynulo, že můj okruh známých (a známých mých známých) se zřejmě pohybuje v jiných sférách společnosti, než odkud pocházejí kandidáti. A tak jsme při té bídě nakonec dali dohromady alespoň těch 17 jmen, u kterých  si budeme na našich kandidátkách malovat křížky.

 

Do zastupitelstva hlavního města máme tento výběr:

 

Humlová Daniela, KDU-ČSL, č. 4 kandidátky

Čižinský Jan, KDU-ČSL, č. 5 kandidátky

Prošková Eva, ČSSD, č. 3 kandidátky

Miffek Ondřej, ČSSD, č. 4 kandidátky

Moučková Miroslava, KSČM, č. 5 kandidátky

Nosek Josef, ODS, č. 2 kandidátky

Burger Jan, Volte Pravý blok, č. 2 kandidátky

Šemík Roman, Věci veřejné, č. 4 kandidátky

Mirovský Ondřej, Strana zelených, č. 1 kandidátky,

Večeřa David, SNK-ED, č. 3 kandidátky Strany zelených,

Binar David,  Strana zelených, č. 6 kandidátky,

Kubíček Jiří, Strana svobodných občanů, č. 1 kandidátky,

Kykalová Remešová Kateřina, Strana svobodných občanů, č. 3 kandidátky,

Strunz Pavel, Strana svobodných občanů, č. 5 kandidátky.

Šturmová Nataša, TOP09, č. 1 kandidátky

 

Do zastupitelstva Prahy 7 nám pro výběr vyšel následující seznam:

 

Moučková Miroslava, KSČM, č. 1 kandidátky,

Wiener Richard, KSČM, č. 3 kandidátky,

Záhořík Jan, KSČM, č.4 kandidátky,

Mirovský Ondřej, Strana zelených, č. 1 kandidátky,

Večeřa David, SNK-ED, SNK-ED, č. 3 kandidátky Strany zelených,

Bendl Milan, Strana zelených, č. 4 kandidátky,

Binar David, Strana zelených, č. 5 kandidátky,

Tinka Ivan, bez politické příslušnosti, č. 11 kandidátky Strany zelených,

Lieberman Ari, Společně pro Prahu 7, č. 1 kandidátky,

Kubíček Jiří, Strana svobodných občanů, č. 2 kandidátky Společně pro Prahu 7,

Meisner Zdeněk, bez politické příslušnosti, č. 5 kandidátky Společně pro Prahu 7,

Čižinský Jan, KDU-ČSL, č. 1 kandidátky

Humlová Daniela, KDU-ČSL, č. 4 kandidátky,

Válková Květoslava, Věci veřejné, č. 7 kandidátky,

Zmeškal Aleš, ODS, č. 27 kandidátky,

Wagner Emil, TOP09, č. 3 kandidátky,

Krofta Jan, TOP09, č. 9 kandidátky.

 

Jednoduchou volbu mají samozřejmě skalní příznivci nějaké strany, kdy zaškrtnou svoji stranu a mají vymalováno. Tady jsme předpokládali, že bude nemálo takových voličů, kteří budou volit nějakou „svoji“ stranu, ale současně by chtěli ovlivnit i složení zastupitelů z jiných stran. A pro ty jsou volby v Praze 7 obtížnější, k těm směřuje i náš výše popsaný výběr aspoň jako zdroj inspirace. Možná by někomu mohl posloužit i přístup volených kandidátů k tzv. Semilské výzvě, o které se lze více dozvědět na stránkách vymentepolitiky, včetně jmen těch, kteří ji podepsali.

 

Nakonec pár osobních poznámek. Za nejpodloženější výběr kandidátů bych považoval výběr na základě jejich aktivity v předchozím volebním období. To je ale trochu problém, protože aktivity subjektů (nebo jejich jednotlivých členů) mimo zastupitelstva jsou téměř nulové. A co se dá usoudit o těch, co v zastupitelstvu seděli? Je to dost podobné.

Když si vyhodnotím zastupitele za ODS (původně 14 členů, posléze jeden odešel jako bezpartijní), pak za aktivní bych považoval sotva polovinu z nich, a to včetně rady, která byla jednobarevná.

Ze 4členného  klubu ČSSD to byla jedině K.Krajíčková, která působila jako zástupce občanů i v případech, kdy sama nesla kůži na trh i proti přesile. Její spolustraníci se jí za to „odměnili“ odvoláním z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva a dnes není ani na kandidátce ČSSD.

Ze dvou členů SNK-ED byl aktivní jeden (nyní na kandidátce Strany zelených), druhý byl slavný z předcházejícího volebního období díky kauze Plugget – dnes je členem Věcí veřejných.

Jeden zástupce za KSČM tam byl zřejmě jenom jako pozorovatel.

Zbývající 4 členové Strany zelených, přestože byli v zastupitelstvu nováčky, se projevovali nejaktivněji, a to nejenom v rámci zastupitelstva, ale i na veřejnosti.

Bohužel jiných informací pro hodnocení zastupitelů se jaksi nedostávalo, z jednání komisí (až na výjimky) toho proniklo na veřejnost málo. Ale i toto může být určitým vodítkem pro voliče, komu dát svůj hlas. 

Ivan Tinka     

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální volby 2010. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Koho volit? Není to lehké

  1. Pingback: Další iluze vzala za své | Pro občany Prahy 7

Napsat komentář