Zprávy, které nepotěší

O neblahém osudu některých významných staveb na území Prahy 7 jsme psali i na těchto stránkách. Jednalo se o stav a plánovanou rekonstrukci Šlechtovy restaurace a o stav holešovického Výstaviště (zde nebo aktuálně zde). Nyní lze už pouze s lítostí konstatovat, že ani pro jednu z těchto staveb neplynou v dohledné době z nedávných rozhodnutí radních magistrátu žádné potěšující zprávy. V obou případech přitom už začíná jít spíš o jejich záchranu než o rekonstrukci nebo obnovu. Za nedostatek financí zřejmě mohou především enormní náklady např. na tunelový komplex Blanka, na novou trasu metra nebo na blížící se výstavbu čistírny odpadních vod. Ale případné rezervy by se jistě našly též u menších projektů při jejich méně honosné realizaci.

V případě Šlechtovy restaurace má být ještě v srpnu zrušen tendr na opravu za asi 250 milionů Kč. Podle radního Magistrátu pro kulturu a památkovou péči je projekt naddimenzovaný a Praha na něj nemá peníze. Oprava zchátralé památky se tím znovu o několik let odkládá, přestože podle památkářů je stav Šlechtovy restaurace dlouhodobě neutěšený. Přitom už v loňském roce měla být představena rekonstrukce, která by po veškerých úpravách byla realizovatelná za poloviční cenu. Podle deníku Metro se současně předpokládalo, že restaurace bude opět přístupná veřejnosti nejpozději v roce 2014. Teď je vše jinak a vypadá to, že oprava této zchátralé památky se odkládá o několik let. Nebo až do jejího spadnutí?

Co bude dál s chátrajícím Výstavištěm, taktéž není zcela jasné. Výstaviště koncem roku 2014 přechází pod správu hlavního města, proto Rada města pověřila Útvar rozvoje, aby zpracoval návrh řešení jeho budoucího využití. Součástí tohoto řešení má být i dostavba levého křídla Průmyslového paláce, které bylo v důsledku požáru v roce 2008 zcela zničeno.

Kromě této dostavby je nutné opravit řadu památek, třeba Maroldovo panoráma nebo Křižíkovu fontánu. Některé stavby by mohly být naopak zbourány, podle radních magistrátu například zpustlé divadlo Spirála. Protože současný fyzický stav ani způsob využívání areálu Výstaviště (areál je nemovitou kulturní památkou) neodpovídá jeho významu pro hlavní město, byla sestavena pracovní skupina pro přípravu podkladů k návrhu koncepce budoucího využití Výstaviště. Skupina je složena ze zástupců Útvaru rozvoje hlavního města Prahy i externích spolupracovníků útvaru a zabezpečí především analýzu současného stavu areálu. Součástí její práce má být i definování významu Výstaviště v kontextu Prahy a vyhodnocení potenciálu a limitů využití i v návaznosti na související městskou strukturu. Zahrnout má tedy i řešení areálu z hlediska dostupnosti městskou hromadnou dopravou, i dopravou pěší a cyklistickou.

Podle současných představ má Výstaviště i v budoucnosti kombinovat aktivity generující příjmy s aktivitami, jejichž provoz naplňuje společenské, kulturní, rekreační, sportovní a vzdělávací a jiné potřeby Pražanů a návštěvníků města. Významnými objekty Výstaviště jsou také Lapidárium Národního muzea, objekt Maroldova panorámatu bitvy u Lipan a Křižíkova světelná fontána.

Pro žádnou z těchto památek není odklad její obnovy rozhodně zprávou příznivou.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozvoj a výstavba, Veřejná správa, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů u Zprávy, které nepotěší

 1. Petr napsal:

  Domnivam se, ze v pripade ruiny Slechtovy restaurace pujde o podobny scenar jako u Cisarskeho mlyna http://stary-web.zastarouprahu.cz/kauzy/cisar/rozc.htm nebo Restaurace Expo. Ceka se az to spadne (povodni v roce 2002 se to nepovedlo) nebo bude uz alespon neopravitelne. Pak tam vyroste nejaky ten luxusni hotel nebo kancelare v „puvodnim“ stylu (jako nebohe Expo).

  Uz ten miniaturni lunapark, ktery se tam ted rozrusta kolem stanku s obcerstvenim (komu pak asi vadil puvodni prijemny stanek v „zahrade“ s altankem, ktery se k prostoru stavel daleko vice pokorne ? No jo, asi tolik nevydelaval …) napovida, jakym zpusobem se ten prostor bude dale vyuzivat.

  Zapada to do celkove koncepce budoucnosti Prahy 7: obludny Palac Stromovka, obludne kancelare na Sparte, herny v Holesovicich, stale pretizena Veletrzni …

 2. Stejskal napsal:

  Nikdy jsem v rekonstrukci Šlechtovky nevěřil. Náklady na její záchranu by překročily všechny rozumné meze. Nejsem si jist, jakou to má historickou cenu, ale co vím jistě, je že by se to to nedalo nijak uživit. A pokud by se na rekonstrukci neměl podílet případný provozovatel, naopak jsem si jist, jak by to potom dopadlo. Ano, bylo by to pěkné, kdyby tam stála, sice úplně na nic, ale pěkné. Jenže nebude. Je to švorc. I když se to nedá ideologicky srovnat, trochu mi to připomíná „boj“ za záchranu hotelu Praha. My to chceme, ať to někdo zaplatí! Na rozdíl od hotelu Praha, Šlechtovka spadne sama.

 3. Pingback: V opozici a zase blbe...

 4. Petr napsal:

  Tohle nema chybu

  Obří lanovka Holešovice-Bohnice-Dejvice.
  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61242000-starosta-prahy-7-marek-jecmenek-planuje-obri-lanovku-nad-vltavou

  Sotva Praha dostaví megalomanský a nákladný projekt tunelu Blanka, může začít znovu utrácet ve velkém. Alespoň podle nápadu starosty sedmé městské části Marka Ječménka (ODS).

Napsat komentář