Střípky z jednání Zastupitelstva MČ Praha 7 dne 29. 4. 2013

Budou to opravdu jenom střípky, na některá zajímavá rozhodnutí vedení naší radnice se podíváme podrobněji v dalších příspěvcích. Avizovaný přímý přenos z jednání byl zrušen kvůli nemoci technika zajišťujícího přenosové zařízení a chyběla po velmi dlouhé době dokonce i kamera tvpraha7.cz, zaznamenávající obvykle zajímavé okamžiky jednání. Nezměnil se však duch jednání, který dokáže ještě překvapit neznalé nové návštěvníky, ale pro pravidelné návštěvníky je již určitým „standardem“, včetně desetiminutové přestávky trvající déle než půl hodiny.

Jako obvykle byl začátek jednání poznamenán pokusy opozice zařadit další body jednání, což se jí také v souladu s tradicemi nepovedlo – hlasující většina koalice spolehlivě opozici přečíslí. U koalice je ovšem třeba ocenit kázeň, s jakou drží společně basu. O opozici se to říci nedá, takže kluby zelených versus TOP09 bývají nezřídka při hlasování zřetelně odlišitelné.

V počátku jednání došlo i na emoce, a to když zastupitel za TOP09 předložil bod s návrhem na odstoupení radní pro byty a nebytové prostory, schytal to od zastupitele za ČSSD, jak je to neetické a nevkusné, když dotyčná radní není na jednání přítomná. Nepomohlo ani vysvětlení zastupitele TOP09, že o její nepřítomnosti při přípravě navrhovaného bodu nevěděl. Zjevně ale ČSSD nevadí, když obdobně jedná její zastupitel, konkrétně když zástupce starosty pro školství ostře vystoupil proti nepřítomné tvpraha7.cz kvůli článku „Radní nakoupili předražené limuzíny i horskou chatu a pro hladové žáky chtějí sbírku“. Podívejme se podrobněji, čím byl pan zástupce starosty tak pohoršen.

Zástupce starosty pro školství se týká následující věta, související s uspořádáním finanční sbírky pro hladovějící děti: „Proto by místo sbírky mohli prodat zbytečné luxusní limuzíny a předraženou horskou chatu, kterou pořídili k té první, také málo využívané, a hned by bylo na obědy pro chudé děti.“ Je ale na té větě něco pobuřující, nepravdivé? Konkrétně termín předražená limuzína vyjadřuje pouze to, že pro potřeby radnice by jistě vyhovělo i vozidlo za nižší cenu než 649 220 Kč bez DPH (viz usnesení rady č. 0520/11). Jako potvrzení tohoto předpokladu nechť slouží další návrh na nákup automobilu, a to za částku 239 634 Kč bez DPH (viz usnesení rady č. 0222/13). Toto vozidlo může velmi pravděpodobně vyhovět potřebám úřadu stejně dobře jako vozidlo za cenu trojnásobnou.

V případě penzionu Supraphon ve Velké Úpě, pořizovaného primárně pro pobyt dětí z Prahy 7, to zatím vypadá tak, že Městskou částí Praha 7 byly využity služby penzionu v rozsahu 48 010 Kč za rok 2011, v rozsahu 37 500 Kč za rok 2012 a s plánovaným rozsahem 90 000 Kč v roce 2013. Jaká by asi měla být pořizovací cena penzionu pro takové využití, aby se dalo říci, že se jednalo o nepředraženou investici? Pořizovací cena penzionu byla 16 250 000 Kč.

S uvážením těchto skutečností je zřejmé, že citovaná věta z tvpraha7.cz , byť s mírnou nadsázkou, je věcně opodstatněná, na rozdíl od protestu pana zástupce starosty.

Při projednávání bodu věnovanému jednacímu řádu Výboru pro výběr sídla Úřadu MČ P7 Zastupitelstva MČ P7 (VVSÚ ZMČ P7) si neznalý účastník musel připadat jako při sledování scény z nějaké Havlovy absurdní hry. To když předkladatel jednacího řádu (starosta) předkládal současně protinávrh na změnu znění některých bodů, ke kterému se přidaly další protinávrhy, až se nakonec zřejmě i zastupitelé ztratili v tom, o čem se vlastně hlasuje. Takže nakonec nebyl schválen žádný jednací řád VVSÚ ZMČ P7, přestože na původním návrhu, kterému byla věnována dvě jednání Výboru, se shodli všichni členové Výboru, pocházející ze všech stran v Zastupitelstvu. Pro takové situace vyznívá přímo symbolický portrét prezidenta republiky, shlížejícího na jednání zastupitelstva s lomícíma rukama.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Radnice a zastupitelstvo, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář