Výbor pro výběr sídla radnice se rozjíždí

Na třetím jednání Výboru pro výběr sídla Úřadu MČ P7 Zastupitelstva MČ P7 (VVSÚ ZMČ P7) byla již v souladu s navrženým jednacím řádem veřejnost připuštěna, avšak začátek jednání (od 16 hod.) už tak vstřícný nebyl. A bude zřejmě hůř. Další, 4. zasedání Výboru, bylo stanoveno na 15. hodinu (23. 4.), což je pro zaměstnaného občana doba prakticky nedostupná. Kromě toho není ještě jisté, že jednací řád v navrženém znění, tj. s přístupem veřejnosti na jednání Výboru, bude schválen i Zastupitelstvem MČ P7. Každopádně se může stát, že pro zájemce nakonec jako jediný zdroj informací zůstanou zápisy z jednání Výboru, kde se ovšem situace také nemusí vyvíjet zrovna příznivě. K dohledání je zápis z 2. jednání Výboru, a to u usnesení rady č.0289/13, zápis z 1. ani ze 3. jednání se dohledat nepodařilo. Je obvyklé, že zápisy z jednání výborů nebo komisí mají obce uložené v složkách, kde se nacházejí další informace např. o složení výborů nebo komisí. Na webu Prahy 7 jsou tyto zápisy, pokud vůbec, dostupné u usnesení Zastupitelstva, které se danému výboru věnuje. Jak bude tato praxe fungovat u VVSÚ, ukáže teprve čas.

Bilance z dosavadních tří jednání Výboru je podle dostupných zdrojů následující:

- z 1. jednání nelze žádný zápis dohledat,
- z 2. jednání je zápis dostupný u usnesení rady č.0289/13, odkud plyne jako hlavní výsledek odsouhlasení pozměňovacích návrhů a celkového znění jednacího řádu,
- z 3. jednání se zápis na webu Prahy 7 dohledat nepodařilo, avšak díky přítomnosti na jednání lze konstatovat, že hlavním bodem tohoto jednání bylo odsouhlasení zadání právnímu odboru a odsouhlasení příštího jednání (23. 4.), kde se má dohodnout plán dalšího postupu (činnosti) Výboru.

Poněkud rozpaky budí výsledek 3. jednání Výboru, kdy došlo fakticky pouze k formulaci zadání pro právní odbor radnice, aby připravil zadání pro právnickou firmu, která vyhodnotí proveditelnost výsledků referenda. Podle zápisu z 2. jednání Výboru tento názor o nutnosti provedení právního posudku na celé referendum ve vztahu k zamýšlené práci Výboru zazněl již v průběhu 1. jednání Výboru. Trochu to budí dojem, jako kdyby někdo spíš uvítal zjištění, že výběr radnice při splnění otázek referenda nelze provést. Je otázka, co si vlastně Výbor, byť od kvalifikovaného právního posouzení, slibuje. Možná by takové posouzení mělo smysl v případě výběru objektu z desítek variant – toto ovšem v podmínkách Prahy 7 nepřipadá do úvahy. K samotným otázkám referenda lze jistě zpracovat obsáhlé vysvětlující komentáře, jejich prospěšnost pro další činnost Výboru je ovšem diskutabilní. Je vhodné si tyto otázky připomenout:

1. Souhlasíte s tím, aby celkové náklady na pořízení sídla Úřadu Městské části Praha 7 (včetně případných přidružených organizací nesouvisejících přímo s provozem Úřadu Městské části Praha 7) byly omezeny částkou 500 milionů korun včetně DPH a případných úroků?

2. Jste pro zrušení dosavadního procesu výběru sídla Úřadu Městské části Praha 7 a pro vyhlášení nového výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách nebo koncesního zákona s preferencí výstavby na vlastním pozemku Městské části Praha 7?

3. Jste pro to, aby byl výběr řešení sídla Úřadu Městské části Praha 7 proveden tak, že hodnotícími kritérii bude zejména ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost pro občany MČ Praha 7?

4. Jste pro to, aby byla na architektonické řešení sídla Úřadu Městské části Praha 7 vyhlášena veřejná architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů?

V některém z dalších kroků bude zřejmě následovat zadání pro veřejnou zakázku. Je tudíž nasnadě otázka, jestli by nebylo efektivnější nechat zpracovat na základě referendových otázek přímo zadání pro výběrové řízení včetně kritérií hodnocení tak, aby byly minimalizovány důvody pro napadení výsledků výběrového řízení, ať již s ohledem na výsledky referenda, nebo na podmínky výběru sídla radnice. Aby se Výbor nakonec nestal obětí poradenských činností, v jakých se utápěl dosavadní proces výběru sídla radnice.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Výbor pro výběr sídla radnice se rozjíždí

  1. Petr napsal:

    Nedavno jsem cetl tento komentar http://pilny.blog.idnes.cz/c/333396/Koho-vlastne-potrebujeme.html Opravdu je nutne stavet nejake dalsi sidlo ? K cemu vlastne potrebujeme tak prebujely system uredniku, kteri ve skutecnosti stejne nemohou nic (uzitecneho) rozhodovat. Priklady vidime v „otazkach a nekterych odpovedich“ na webu Prahy 7. K mnoha vecem na uzemi P7 se „nemohou vyjadrovat“ a musi se doprosovat nejakeho nadrizeneho uradu. Naposledy napriklad ta ohyzdna dopravni tabule v Korunovacni, co za udajne 3 miliony Kc vetsinou ukazuje cas. K cemu takovy urad, kdyz mu stejne nekdo naridi ze si musi nechat libit takovou vec, kterou pry nepochopitelne posvetili i pamatkari. Pro tech par skutecne uzitecnych uredniku by stacila soucasna budova Informacniho centra tunelu Blanka http://www.tunelblanka.cz/informacni-centrum.php Alespon by i meli aktualni zkusenost jake je to zit na Letne, kdyz se tu kona „fotbalek“.

  2. Pingback: Zájem o nové sídlo radnice je zatím spíš vlažný | Pro občany Prahy 7

Napsat komentář