Parkování v zóně – žádná sláva

Z času na čas se i na webových stránkách Prahy 7 objeví ještě stížnost na nedodržování pravidel parkování v ZPS, ale většina potenciálních nespokojenců už zřejmě rezignovala. Odpověď na stížnost, že při zjištění neoprávněného parkování má dotyčný volat bezplatně městskou policii, většinu spolehlivě odradí. Občas ale zřejmě nádoba přeteče a najde se někdo, komu ještě stojí za to, pokusit se o nemožné: Vyvolat nějakou viditelnou akci ze strany těch, kteří by o pořádek měli pečovat jako řádní zaměstnanci svých daňových poplatníků. Jeden takový e-mail se mi dostal rukou, a protože vyjadřuje možná i mínění dalších obyvatel Prahy 7, uveřejňuji ho zde se souhlasem autora v plném znění.

Vážená paní Vitásková.

Nechci kverulovat, ale ještě mi nikdo neodpověděl na otázku, kdo profituje z placených parkovišť na Praze 7, konkrétně smíšené zóny u kostela, před poliklinikou a na Dukelských hrdinů. Je to firma, která to má v pachtu, nebo MČ Praha7?

Jedná se o to, že ta parkoviště neplní svůj účel. Dozor nad nimi je nulový a uživatelé se podle toho chovají. Na smíšené zóně je velmi málo platících. Mají pocit, že se mezi rezidenty schovají. Na třídě Dukelských hrdinů je to ještě horší. Plejáda aut, které „zásobují“ od optika, přes Fabricii a vietnamský shop, většinou celý den. Stojí i na místech pro invalidy. Že by někdo zaplatil korunu, o tom žádná. I dál všichni „zásobují“, nebo neplatí. Bílou vránu s parkovacím lístkem, který je mladší než dva měsíce, ostatní považují za idiota. Ještě nejlépe je na tom parking před poliklinikou. Tam je místo k zastavení MP a botičky se dávají pohodlně. O odtahu jsem slyšel vyprávět jen pamětníky.

Jestliže jste někomu parkingy pronajali, tak je dotyčný vůl. Jestli je provozujete sami…

Proboha, když se vyhazují oknem prachy, že to zajímá i TV, tak proč si nenajmete jednoho důchodce, který to bude celý den obcházet a volat empíky? Za den vydělají tolik peněz, že by se z toho zaplatil důchodce, majitel bude mlaskat a ještě by si empíci koupili něco na sebe. Po čtrnácti dnech tam nebude stát jediné auto, které by nemělo zaplaceno a máte další tři měsíce pokoj. Pořád se hledají finance na cokoliv. Tady leží na zemi jen z lenosti a hlouposti.

Teď jsem to obešel se psem. 17:15.

Na Dukelských hrdinech po Sochorku (veřejný parking) byl jediný (!) automobil, který tam měl co dělat. Zlatý Ford s invalidou na svém místě. Jinak klasika – někteří zásobují Fabricii, někteří optika a jsou tam od rána. Chodím tam čtyřikrát denně se psem Pepou. V dalším bloku, (šel jsem k řezníkovi), měli dva parkovací lístek. Jeden ze 13. února, (to mám narozeniny), druhý tak starý, že nečitelný. Člověka, který opravdu zaplatí, musí mít místní za šíleného.

Od Sochorky do Janovského – modrá zóna

Mercedes CL, majitel vietnamského shopu vedle O2. Bílá vietnamská dodávka z krámu na Dukelských hrdinech, přes dvě místa. Dále 2x neujasněné zásobování a tři auta bez ničeho. Nakonec Opel firmy GH, vašeho genetického partnera.

Janovského po Strossmayerák – modrá zóna

Servis zdravotnických přístrojů, Firma Expert z Plzně, (co je mi sakra do firmy Expert a zdravotnického servisu?), dvě soukromá auta úplně bez karty.

Chci upozornit, že tohle je jen po straně, po které jdu. Samozřejmě druhé strany nebudou lepší. A to nemluvím o tom, kdyby někdo zkontroloval platnost karet.

Dozor MP ohledně modrých zón v okolí Strossmayerova náměstí je nulový. Konkrétně v Janovského a Sochorce se nestydí už nikdo. Tam jsou stejná auta bez karty naprosto pravidelně. Namátkou Jeep a Fiat 600. Je to naprosto nechutné. Objíždím v jakoukoli denní dobu a nemůžu zaparkovat. U nás v bloku stojí celé dny syn majitele vietnamské večerky s Audi S8 za 4 miliony korun. Protože je auto dlouhé, stojí přes dvě parkovací místa. To je nenápadné, jak osm kilo žluté barvy. Je tam pravidelně od léta. Myslíte, že si ho někdo všiml? To je ta večerka, jejíž majitel plní POŘÁD ten kamenný koš a jeho okolí svými nevratnými obaly.

Jen mi nepište, že v takovém případě mám zavolat MP. Je to zbytečné, oni to vědí. Neochotně přijedou a já budu jen odporný udavač. Tyhle věci se mají řešit automaticky. Vždyť se na ně všichni skládáme. Nebudu pomocník pomocníka Městské policie.

O čistotě ulic se nemá cenu bavit. U nás se nějaký pes vy…l před dveřmi a je to tam třetí den. Jestli mi někdo bude tvrdit, že se ulice uklízejí čtyřikrát týdně, utluču ho příložníkem.

Vy jste na té radnici divná parta. Já nemyslím zrovna Vás, ale ty, co o všem rozhodují. Nejdůležitější je stavět a budovat cokoliv, co stojí peníze. Ale opravovat a udržovat, to ne. Z toho kšeft není. Vzpomeňte si na komedie s tím, kolik se zaplatilo za Heřmaňák. Jděte se tam dneska podívat. Parčík u kostela sv. Antonína. Idiot, který vymyslel špice na železném plotě by měl být doživotně držen v nějakém ústavu. Protože se neudržují chodníky, při náledí jsem osobně viděl dva, kteří se plotu zachytili a mohli si probodnout hlavu. Na to nebezpečí jsem upozorňoval už při prvních náhledech projektu. Smáli se mi jen pitomci. Tedy všichni. Všechno je vždycky jen do prvního průseru. Až na to někdo upadne, bude se to za ranec předělávat a my se uskromníme, protože MČ bude vyplácet milionové odškodné. Atest se nenajde a člověk který to projektoval zcela jistě už umřel. Zámky u dveří parčíku jsou vylomené, takže se nemusí zamykat, protože by je stejně zase někdo ulomil.  Cedule rozbité, lavičky pospreyované. Pítko bylo puštěné (vůbec nechápu proč to jde) a voda tekla až do mrazů. Každý den jsem ho zavíral. Jestli platíte účet za vodu, tak jste blázni. Nikdy jsem neviděl, že by tam někdo něco kontroloval. S příchodem střední školy do budovy školy základní, přišly i jiné nešvary v parčíku. Ať se MP přesvědčí. Osobně mne překvapuje, že to nezajímá ani církev.

Zase by stačil jeden, který to dvakrát denně obejde ty parčíky a třeba i vaší budovu a třeba vynadá i ženským od vás, které tam chodí kouřit a hází to na zem.

Až se parčíky úplně zdevastují, bude stát fronta na výběrové řízení pro revitalizaci. Budou prachy.

A tohle je všechno v okruhu tří set metrů od radnice! Jak to proboha musí vypadat o tři kiláky dál?

Já vím paní Vitásková, že to všechno nepatří vám. Ale já na té radnici nikoho jiného neznám a upřímně řečeno ani znát nechci. (Kromě toho administrátora co lustruje ty Otázky a odpovědi, za které jste dostali zřejmě cenu za web, na kterém se nedá nic najít. Toho bych praštil s chutí osobně.)

Přepošlete to těm, co se jich to týká. Já je hledat nebudu. Nemá to cenu. Když budu mít kliku, po volbách je už stejně neuvidím.

S pozdravem

Jiri Stejskal

Příspěvek byl publikován v rubrice Co vy na to?, Doprava a parkování, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů u Parkování v zóně – žádná sláva

 1. vbroz napsal:

  Děkuji za zveřejnění tohoto textu. Zejména druhá polovina krásně shrnuje podstatu dnešního stavu. Tahle část by se dala klidně rozeslat na všechny pražské radnice. Radnice Prahy 7 jako celek je zřejmě naprosto paralyzována horečnou snahou utratit co nejvíc peněz za novou budovu a na nic jiného nezbývá energie, o vůli něco dělat lépe ani nemluvě. Zvolme si už, probůh, někoho jiného!

  Ještě jednou děkuji panu Stejskalovi za pregnantní shrnutí.

 2. Bod napsal:

  Vřele bych doporučoval autorovi i dalším, kteří touží po zvýšení represe, aby se prošli po Dejvicích a pak si prohlédli horní část Prahy 7. Zatím co na šestce je jen minimum prázných nebytových prostor, sedmička se pyšní spoustou léta prázdných obchodů, neustále klesající nabídkou služeb všeho druhu, chátrajícími domy. Z důvodu zavedení „zón“ postupně opustili dům ve kterém bydlím hned tři nájemci nebytových prostor. Pomineme li, že jedna z firem potřebovala ke své činnosti několik aut a nevyplatilo se jí platit šesticifernou částku ročně za možnost případně zaparkovat (parkovné překračovalo dvojnásobně nájem), tak většina podnikatelů potřebuje i zákazníky. A zákazníci potřebují také někde parkovat, zvláště pokud si chtějí odvézt rozměrnější zboží. Nikdo nepochopí, proč v Holešovicích je většina parkovacích míst (kromě zcela marginálních někde u Technického muzea) zpoplatněna stejnou cenou jako v Pařížské. O ostatních radostech, jako že k obyvateli této lokality nemohou přijet autem ani příbuzní na víkend se nemá cenu rozepisovat. Relativně liknavý přístup při vyhledávání obětí předražených odtahů je to poslední, co ještě umožňuje mnoha firmám a prodejnám v lokalitě fungovat. Přitáhněme šrouby a bude to tu brzy vypadat jak po válce nebo ve Vietnamu. Již zmíněná P6 si nejspíš vymůže nějaký méně pitomý režim parkování, pokud vůbec zóny zavede, ovšem P7 musí být v buzeraci občanů ve všem jednička.

  • admin napsal:

   ZPS lze posuzovat z různých hledisek, Vy se zde vyjadřujete z pohledu jestli ZPS vůbec ano nebo ne, článek je ale o tom, když už ZPS existuje, měla by se dodržovat stanovená pravidla. Jinak je z toho akorát guláš a naštvání u všech, jak u těch, co si kartu pořídit nemůžou, tak u těch, kteří ji mají, ale stejně nezaparkují. Praha prostě problém s parkováním má, a o zavedení ZPS uvažuje nejenom Praha 6, ale i Praha 4, Praha 5, Praha 8… Praha 6 volila jiný model, než je ve stávajících ZPS, protože má výrazně odlišné podmínky. Nejlépe to dokumentuje hustota osídlení: V P6 to je cca 2360 obyvatel na km2, v P7 to je cca 5850 obyvatel na km2. Už z tohoto porovnání je zřejmé, že úvahy P6 (viz oldklubP7) se mohou ubírat směrem k dílčímu zavádění ZPS. Neumím posoudit, jak se ZPS projevuje na úbytku podnikatelů nebo chátrání domů v P7, k tomu by asi bylo potřebné provést kvalifikovaný průzkum. Ale je fakt, že parkování podnikatelů v ZPS zaplatí především občané, já už neznám např. řemeslníka, který by ve faktuře neměl započteny dopravní náklady včetně parkování. Naproti tomu „domácí“ podnikatelé, t.j. s trvalým bydlištěm v ZPS, požívají stejných výhod jako jiní rezidenti. Tolerance porušování pravidel ZPS není také k ničemu. Jestliže si např. jeden podnikatel uzurpuje pro své trvalé parkování (bez parkovací karty) zásobovací místo, doplácí na to jiný podnikatel, který nemá kde zaparkovat na vyložení svého zboží. Ještě stojí za zmínku, že je vydáno podstatně více parkovacích karet, než je parkovacích míst na území P7. Bohužel zatím nikdo nevymyslel efektivnější způsob, jak řešit parkování v takovýchto podmínkách, než je ZPS.
   Ivan Tinka

   • Petr napsal:

    A je (byl by) soucasny zpusob ZPS (pokud by byl zcela dodrzovan) opravdu efektivni a prinosny pro obyvatele Prahy 7 ?

    Za to ze mozna muzete nekde zaparkovat, presneji ze nedostanete pokutu + odtah, platite (krome tech 700 Kc) tim, ze k vam nemuze nikdo prijet na navstevu, ze zde postupne mizi firmy a jakoukoli praci „ciziho“ remeslnika vam to zdrazi o ty silene poplatky. To by neslo alespon jim dat nejakou „univerzalni kartu“ pro celou Prahu ? Opravdu to za to stoji ?

    Pisu to z pozice cloveka co auto nevlastni, proto take bydlim v lokalite kde alespon funguje MHD. Na druhou stranu resim napriklad jednoduchy problem, co se starym rozmernejsim elektrospotrebicem. Neznam nikdo na P7 s autem, lide kteri by me to odvezli do sberneho dvora maji bydliste mimo P7. Takze se muze stat, ze pri nalozeni dostanou pokutu. Tudiz to skonci tak, ze to jednou v noci „jako prase“ vyhodim ke stanovisti velkoobjemoveho kontejneru na odpad (kam to nepatri). Zajimave je, ze i „neekologicti“ komunisti tohle umeli vyresit, viz „zelezna nedele“. No kdyz to teda ale za ty ZPS stoji …

    Jestlize je zde vice automobilu nez parkovacich mist, tak to prece zadne parkovaci karty prodavane v neomezenem poctu nemohou vyresit. To je zkratka jen dalsi legalni zlodejina statu, nic jineho.

    • admin napsal:

     Petr: Nedomnívám se, že by se kvůli existenci ZPS musel někdo chovat „jako prase“, i když není vlastníkem automobilu a držitelem karty. Zde je výtah z pravidel ZPS: „Od 18 do 08 a celý víkend na automatech parkuje kdokoliv zdarma. V modré zóně lze zastavit na dobu dle zákona 3 minut pro vyložení a naložení věcí a osob. Také od 06 – 08 může v modré zóně parkovat každý, jinak jen s dvouhodinovou kartou za 120 Kč. “
     Tudíž to co popisujete by neměl být problém pro odvoz autem bez parkovací karty. Jak jsem psal výše, k úbytku firem v důsledku zavedené ZPS se neumím vyjádřit, protože mi žádný průzkum s tímto zaměřením není znám. No a o zlodějinu státu určitě nejde, protože o vybrané peníze ze ZPS se dělí hlavní město s městskými částmi, provozujícími zóny.
     Ivan Tinka

     • Petr napsal:

      To je vynikajici, za 3 minuty tak akorat slezu ze schodu, ale urcite nenalozim dva tezke kramy. Uz mi neni dvacet. Kdo tohle vymysli ? Platit 120 Kc taktez nehodlam, uz jsem si zaplatil poplatek za likvidaci v cene vyrobku (dokonce vyssi nez tech 120 Kc). Co treba sleva na tom poplatku za „ekologicky pristup k zivotu“ tim ze nevlastnim auto :-)

      Zlodejina to je, protoze si nechavaji platit za sluzbu (moznost zaparkovani) kterou nemohou ve skutecnosti plne poskytnout (parkovacich mist je fyzicky mene nez vydanych karet).

 3. Petr napsal:

  Ohledne „webu na kterem se neda nic najit“, da se prohledavat Googlem.

  Kdyz napriklad na nem hledam „kontejnery 2013″, nenajde to nic. Ovsem http://www.google.cz/search?q=kontejnery+2013+site%3Apraha7.cz najde hned co hledam. To je naprosto neuveritelna neschopnost.

 4. admin napsal:

  Petr 11.4.2013 v 16.48: Já jsem se Vám snažil odpovědět na Váš problém, víc bohužel neumím, ale nemyslím si, že když budete mít před barákem auto na „blikačce“, do kterého se evidentně nakládá, že Vás někdo uhoní na 3 minutách. Kromě toho jsou tady i ty dvě hodiny od 6 do 8 každý den. Já Vám bohužel víc nepomůžu, ani nezařídím „ekologickou“ slevu (někdo by pak třeba chtěl slevu na daních, protože nemá psa, po kterých úklid spolkne ročně hodně milonů).
  Ivan Tinka

 5. Stejskal napsal:

  Pane Tinko a vy opravdu nezařídíte Petrovi ekologickou slevu? To mně zklamalo.

 6. Petr napsal:

  Tak mozna bude lepe http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha/clanek.phtml?id=779748 cituji:

  Kolik budou novinky stát, magistrát zatím neví. „Koncepce ještě není zcela hotová. První zakázka na systém vydávání karet bude zřejmě nadlimitní,“

Napsat komentář