Jako občané Prahy 7 jsme opět dostali na frak

Když mě v srpnu 2011 jeden ze zastupitelů pozval na jednání pracovní skupiny k dořešení stávající prostorové situace Úřadu MČ Praha 7, na kterém byly prezentovány projekty posledních tří uchazečů nabízejících sídlo naší radnice, náš starosta mě zdvořile ze zasedací místnosti vykázal s odůvodněním, že jednání pracovní skupiny jsou neveřejná (viz Klubpraha7.cz). Jeden by si řekl, že jedno takové ponaučení stačí, aby se člověk do podobné situace nedostal. Ale když se nepoučí, nezbývá mu než si tuto zkušenost zopakovat. Což je právě můj případ.

Když na jednání zastupitelstva 18. 2. zazněl návrh, aby jednání nového výboru byla veřejná, nevypadalo to, že by tomu bránily nějaké zásadní překážky. Zákon o hlavním městě konstatuje neveřejné zasedání pouze u jednání rady, i když i toho se mohou zúčastnit pozvaní hosté. Takže pozvání na první jednání nového výboru (4. 3.) jsme (bylo nás 6) brali jako logické otevření se občanům Prahy 7 a toto jsme přijali.

V zápětí po zahájení předsedou výboru byla vznesena námitka ze strany ODS, že dokud není schválený jednací řád, který veřejné jednání připustí, tam veřejnost nemá co dělat viz tvpraha7.cz). Když se předseda dotázal, kdo má s přítomností veřejnosti problém, přímo raketově vystřelily ruce zastupitelů za KSČM a ČSSD (složení výboru viz usnesení zastupitelstva č. 2/13). Jako slušní občané, abychom neprotahovali tento trapný okamžik, způsobně jsme zasedací místnost dobrovolně opustili s vírou, že za pár minut se dozvíme verdikt, jestli budeme, nebo nebudeme na jednání připuštěni. To byl ovšem zásadní omyl. Až po hodině nám přišel předseda výboru sdělit, že se na ničem neshodli a že spíš vpuštěni nebudeme, a tak jsme odešli.

Nu což, v principu je to pouze otázka vůle, co výbor chce připustit a co ne. Jenom namátkou, v jednacím řádu výborů v Praze 6 mají ustanovení, že jednání výboru jsou neveřejná, zatímco v jednacím řádu výborů v Praze 2 mají naopak ustanovení, že schůze výborů jsou veřejné, pokud se výbor neusnese jinak. S neveřejností jednání výboru bychom jako občané sice mohli být nespokojeni, ale bylo by to tak vše, co bychom s tím mohli udělat. Co je ale zarážející, to je naprostá absence jakékoliv slušnosti ze strany našich arogantních koaličních zastupitelů. Kdybych tam byl sám, mávnu nad tím rukou, je to jejich vizitka, ne moje. Ale bylo nás tam šest a těm odpůrcům naší přítomnosti na jednání jsme nestáli za jediné slůvko omluvy, za jediné slůvko vysvětlení. To už snad ani není neslušné, ale přímo buranské chování.

Ono to vlastně až tak překvapující není pro toho, kdo viděl jednání zastupitelstva z blízka. Kdo viděl, že zastupitelé neznají zákon o hlavním městě ani vlastní jednací řád zastupitelstva (a musí mít neustále po ruce vedoucí právního odboru), kdo viděl zastupitele, kterým trvá hodiny, než dovolí pár nových členů do orgánů zastupitelstva, kdo viděl zasedání, kde většinu času zaberou přestávky, atd., nemůže mít vysoké mínění o „své“ reprezentaci. Pak není divu, že takový sbor při svých jednáních občany nechce, kdo by chtěl svoji neschopnost podrobovat kritice?

Tento poslední zážitek mě vede k vyslovení ještě jednoho názoru. Hodně lidí je vysazeno na ODS. Jenomže mnohem horší jsou nohsledi, kteří jsou ze všech pohledů na výrazně nižší úrovni, ale o to víc se snaží. A samozřejmě ODS toho pouze využívá ke svým cílům. Zastupitelé ČSSD si možná ani neuvědomují, jakou roli sehrávají. Anebo poklesli tak hluboko, že jim to vyhovuje. U zastupitelky za KSČM je to do určité míry pochopitelné. Placená funkce předsedy výboru patří bezesporu k těm velmi dobře ohodnoceným zaměstnáním (měřeno platem na jednotku výkonu).

Co k tomu dodat na závěr? Tento začátek fungování výboru nevěští nic dobrého. Vůči koalici, která je schopna odeslat stížnost Ústavnímu soudu za zády předsedů zastupitelských klubů, bych byl hodně ostražitý. Tato koalice se s porážkou zřejmě nesmířila – evidentně zejména její oranžovo-rudá část -, a tak se má předseda výboru asi na co těšit. Ono už ta sestava o něčem vypovídá: Druhá nejsilnější strana TOP09 při 8 členech má ve výboru pouze 2 členy, zatímco oranžovo-rudá část má v zastupitelstvu 6 členů, ale ve výboru 4!!! Osud předsedy a jeho výboru rozhodně nevidím růžově: Podaří-li se radnici za rozumnou cenu radnici pořídit, bude to zásluha koalice, nebude-li hledání úspěšné, na vině bude neschopný předseda a členové opozice. Nepřítomnost občanů na jednání výboru pak alespoň zajistí, že se ven nevynese, jak to vlastně bylo…

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Radnice a zastupitelstvo, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Jako občané Prahy 7 jsme opět dostali na frak

  1. Pingback: Trápení Výboru pro výběr sídla Úřadu MČ Praha 7 | Pro občany Prahy 7

Napsat komentář