Proti referendu za nepředraženou radnici navzdory všem ?

Vypadá to, že s právní pomocí čerstvě jmenovaného docenta (jmenován 1. 2. 2012) z Právnické fakulty Univerzity Karlovy hodlá nejužší vedení radnice, reprezentované starostou a radním pro bezpečnost a národnostní menšiny, pokračovat ve svém nezdolném úsilí zpochybnit referendum za nepředraženou radnici navzdory všem. Tak to alespoň plyne z informací na tvpraha7.cz, kde se kromě jiného píše: „…Je s podivem, že na jednání redakční rady radničního časopisu Prahy 7 HOBULET 18.12.2012 za účasti starosty Ječménka, podala jak ODS, tak ČSSD články, které verbálně podporují a vítají referendum. A jen o dva dny později, starosta za přizvukování svého koaličního partnera z ČSSD radního Kopeckého, požadují opětovné posouzení jednoznačnosti otázek přípravného výboru, které Nejvyšší správní soud potvrdil jako platné…“

Podle citovaného odkazu na tvpraha7.cz byl zpracován návrh ústavní stížnosti, který kromě otázky termínu konání ještě zpochybňuje jednoznačnost otázek referenda, jimiž se zabýval Nejvyšší správní soud, jenž rozhodl ve prospěch přípravného výboru referenda. Proti tomuto návrhu se však postavili zástupci ODS spolu se zástupci TOP 09, SZ a SNK-ED, kteří odmítli jakékoliv rozšíření ústavní stížnosti nad rámec otázky k termínu konání referenda (viz také Klubpraha7.cz).

Zatvrzelé odpůrce referenda (včetně propagátorů ústavní stížnosti) však nepotěší ani právní stanovisko Ministerstva vnitra ČR ohledně společného konání místního referenda a volby prezidenta republiky, ve kterém se píše: „Ministerstvo vnitra v minulosti vydalo stanovisko ve věci společného konání místního referenda a volby prezidenta republiky, v němž vyjadřuje právní názor, že jelikož volba prezidenta republiky není uvedena v ustanovení § 5 odst. 1 větě druhé zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nelze místní referendum konat společně s volbou prezidenta republiky ve dvou dnech.“

Vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí č. j. Ars 2/2012-43 (vyhlášení místního referenda v Praze 7) a Krajský soud v Plzni v rozhodnutí č. j. 57A 75/2012-101 (vyhlášení místního referenda v Plzni) vyhlásil místní referendum na dny 11. a 12. ledna 2013, bude Ministerstvo vnitra v zájmu jednotného postupu při konání místního referenda na území České republiky při poskytování metodické pomoci respektovat výklad zákona obsažený v rozhodnutí Krajského soudu v Plzni č. j. 57A 75/2012-101 (odst. 71.) s tím, že místní referendum lze konat v souběhu s volbou prezidenta ve dvou dnech.“

I když právní výklad MV ČR, jak ukázaly zmatky kolem zákona o volbě prezidenta republiky, není zárukou výkladu konečného a platného, v tomto případě je minimálně konzistentní i logický v tom, že respektuje výklad Nejvyššího správního soudu i Krajského soudu v Plzni jako autorit oprávněných k takovému výkladu.

Je ale možné, že vedení naší radnice spolu s právním poradcem budou tvrdým soupeřem všem právním kapacitám, včetně Ústavního soudu. A tak si na konečný verdikt budeme muset možná ještě počkat. A taky proč ne, vždyť nejde o život (jako kdysi Janu Husovi), ale jenom o pár stovek tisíc Kč vybraných od daňových poplatníků, které možná budou utraceny účelně, možná vyhozeny oknem.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Radnice a zastupitelstvo, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář