Ztráta soudnosti zastupitelů Prahy 7?

Když se poté, co Nejvyšší správní soud vyhlásil místní referendum proti předražené radnici  (k velké nelibosti vedení radnice Prahy 7), začalo mluvit o tom, že si koaliční zastupitelé připravují vlastní referendum, vypadalo to jako odveta. Jako dětské škádlení na pískovišti, kde si děti vzájemně boří bábovičky. Jenomže oni toto škádlení dotáhli ke skutku. Radnice připravila za pomoci silného právního zástupce poměrně slabé tři otázky, které by u profesionální firmy neprošly ani jako otázky anketní. Pravda, z právního hlediska možná čisté, ale z hlediska věcného spíš bezcenné.

Zatím by se to dalo brát jako nějaký neškodný truc, jako pokus po prohrané soudní bitvě alespoň nějak oslabit referendum proti předražené radnici a voliče otrávit (v tomto zřejmě také ještě není všem snahám konec). Jenomže dál přestává legrace a vypadá to na ztrátu soudnosti koaličních zastupitelů. Umí někdo pochopit takové myšlenkové pochody, kdy koaliční zastupitelé si odhlasují „svoje“ referendum a stanoví jeho konání na termín prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013 (viz usnesení zastupitelstva č. č. 0127/12) a současně při stejném zasedání zastupitelstva (viz usnesení č. č. 0169/12) si odhlasují stížnost k Ústavnímu soudu proti tomuto termínu? V dané stížnosti se kromě jiného uvádí:

„Podstatné porušení zákona o místním referendu může znamenat porušení ústavně daných vztahů organizace územní samosprávy a nepřípustný zásah do možnosti a odpovědnosti zastupitelstva samostatně spravovat územní samosprávný celek. K takovému zásahu došlo bodem III. výroku napadeného rozsudku, kterým Nejvyšší správní soud stanovil, že „místní referendum se bude konat současně s prvním kolem prezidentských voleb ve dnech 11. a 12. ledna 2013″. Soudem vyhlášený termín a doba místního referenda jednoznačně odporuje zákonem o místním referendu stanoveným pravidlům o dni a době hlasování v místním referendu.“

Tohle snad nepotřebuje další komentář. Kdyby si ovšem někdo myslel, že touto fraškou to končí, tak by byl na velkém omylu. Jakousi předzvěstí pokračující ztráty soudnosti možná už celého zastupitelského sboru bylo vyjádření starosty na stránkách pražskénovinky.cz,  kde tvrdí, že s ústavní stížností souhlasili všichni zastupitelé až na dva. To už je opravdu na pováženou, protože například opoziční zastupitelé Klubu TOP09 na webu tvpraha7.cz ještě 14. 12. zvou občany k účasti na hlasování v referendu proti předražené radnici a přitom odsouhlasují ústavní stížnost proti tomuto referendu? To rozum nebere, vždyť ve stížnosti se také píše:

„Okolnost, zda se hlasování koná po dobu zákonem stanovenou (v jeden den) nebo po dobu jinou (jak vyhlásil soud v rozporu se zákonem na dva dny), může podstatně změnit výsledky hlasování, může tyto výsledky zpochybnit a může být důvodem pro podání návrhu na vyslovení neplatnosti hlasování nebo neplatnosti rozhodnutí v místním referendu dle § 58 odst. 1 zákona o místním referendu, tedy může vyvolat pro zastupitelstvo značnou nejistotu, co je pro něj závazné.“

Samozřejmě člověka napadá i varianta, že zastupitelé nejsou postiženi ztrátou soudnosti, ale někdo se tady pokusil sehrát poněkud nečistou partii. V inkriminovaném usnesení č. 0169/12 se totiž píše: Zastupitelstvo MČ P7 po projednání ukládá radě MČ Praha 7 doručit předsedům politických klubů návrh podání k Ústavnímu soudu ještě před jeho odesláním, s termínem 11. 12. 2012. Jestliže by předsedové opozičních klubů nevyjádřili s tímto textem explicitně souhlas, a přesto by byl text odeslán k Ústavnímu soudu, jednalo by se o lumpárnu srovnatelnou snad jenom s pokusem vzájemně se likvidovat otrávenou kávou, ke kterému došlo na radnici Prahy 7 kdysi v minulosti. V případě souhlasu by šlo v lepším případě o ztrátu soudnosti všech – pak by ale bylo otázkou, co dělají na radnici…

Není také vyloučeno, že by se zastupitelé takto formulovanou stížností, doprovázenou aktivitami ohledně „svého“ referenda, dopustili znevažování nebo dokonce zesměšňování nejvyšších soudů. Pak by se dalo logicky očekávat, že Ústavní soud si to nenechá líbit podobně jako v případě poslanců za KSČM a udělí i zastupitelům Prahy 7 „přiměřené“ pokuty.

Ať už je pozadí těchto „hrátek“ jakékoliv, pro voliče Prahy 7 z toho plyne jednoznačný úkol: hlasovat v referendu proti předražené radnici a stanovit tak vedení radnice odpovídající mantinely a teprve pak bude možné očekávat konec těchto taškařic. A vedení radnice se snad začne skutečně víc věnovat svým povinnostem vůči voličům než hledáním podrazů na politické protivníky.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdity, Co vy na to?, Radnice a zastupitelstvo, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář