Zašlá sláva chátrající

Česká republika se může chlubit takovým množstvím historicky zajímavých staveb, že jejich prodejem třeba do mimoevropských zemí, i kdyby to byly jenom ty chátrající a určené k likvidaci, bychom výrazně srovnali náš obrovský státní dluh. Jenomže my se k památkám chováme někdy hodně macešsky a nebýt podobných iniciativ, jako je Letná sobě, o mnoha zmizelých stavbách bychom se ani nedozvěděli. Nezávislá iniciativa Letná sobě (=architektonická iniciativa pro smysluplný rozvoj letenské čtvrti) se pokouší pojmenovat hlavní problémy dnešní Letné a otevřít v diskusích cestu k jejich řešení. Diskuse, kterou Letná sobě zorganizovala 9. 5., byla mimo jiné věnována slavnému tenisovému klubu na Letné. Současný pohled, ilustrovaný následujícími obrázky, nevěští pro tuto historickou stavbu zatím nic dobrého. Nezbývá než doufat, že stavbu tenisového klubu nestihne stejný osud jako slavnou Petrovu boudu Krkonoších. I když, na jedné straně část oplocení už vzala za své, a je tak jenom otázkou času, kdy bude nabourána i samotná budova tenisového klubu.

Podle záznamu v Katastru nemovitostí je vlastníkem objektu a parcel s přilehlými tenisovými kurty Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle obrázků výše to nevypadá, že by se tento úřad o svěřené nemovitosti staral s péčí řádného hospodáře. Absurdní přitom je, že na jedné straně v takto lukrativním místě chátrá sportoviště, na druhé straně někdo plánuje stavbu nějakých baldachýnů na volném prostranství Letné. (Podobně kdysi slušně navštěvovaná restaurace EXPO58, ideálně umístěná jak z hlediska prostředí, tak i dostupnosti, byla odepsána, ale na volných prostranstvích Letné se plánují jakési stánky). Snad nakonec vše dobře dopadne, snad jednou přece jenom zdravý rozum bude mít navrch.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdity, Obecné, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Zašlá sláva chátrající

  1. Pingback: Zastupitelstvo v akci | Pro občany Prahy 7

Napsat komentář