OOÚ – aby se v tom p…e vyznalo

OOÚ neboli ochrana osobních údajů je to, oč tu běží. Je to zhruba rok, kdy jsme se na stránkách Klubpraha7.cz zabývali otázkou anonymizace osobních údajů občanů, které se vyskytují v usneseních rady nebo zastupitelstva a jsou zveřejňované na webových stránkách Prahy 7. Protože radnice tenkrát na dotazy k tomuto tématu neodpovídala, byly zaslány přímo Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Z jeho odpovědí mimo jiné vyplynulo, že v usneseních rady setrvává (do roku 2010) protiprávní stav, spočívající v uvádění osobních údajů např. při převodu bytových jednotek. Od roku 2011 se tato praxe změnila, ale zjevně ne důsledně. 

Například na úřední desce Prahy 7 se v dražební vyhlášce běžně dozvíme data povinného (od bydliště až po data narození). Jiným příkladem může posloužit např. usnesení rady č. 0358/12, kde jsou v příloze uvedeny kopie petičních archů, které obsahují osobní údaje občanů, často včetně rodných čísel. Na dotaz k uveřejňování údajů v dražebních vyhláškách, položený v otázkách a odpovědích na webu Prahy 7, se odpověď získat nepodařilo. Takže aby se pak opravdu p…se vyznalo v tom, co platí a co ne.

Přitom porušování zákona o ochraně osobních údajů se trestá dosti vysokými pokutami a bylo by tedy docela absurdní, kdyby radnice na jedné straně sama porušovala zákon, na druhé straně udělovala pokuty občanům za nějaká pochybení při podpisu petic. Navíc s tím, že zatímco pokutu udělenou občanovi zaplatí občan ze svého, případnou pokutu udělenou radnici – zaplatí zase občan, ze svých daní. Ví vůbec tedy někdo, kromě ÚOOÚ, co je správně?

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdity, Co vy na to?. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář