Za co, pane Bože, za co, …

Při pohledu z venku se i při nejlepší vůli některé počiny vedení naší radnice jeví jako málo pochopitelné. Jedním z nich je opětovná rekonstrukce webových stránek Prahy 7, a to po necelých dvou letech od poslední rekonstrukce z června 2010, jejímž důsledkem bylo dlouhodobé zneprovoznění stránek dříve spolehlivě fungujících. Ještě v lednu 2011 byla tato neutěšená situace popsána zde. K nové rekonstrukci tak dochází fakticky jenom rok poté, co byly stránky jakž takž doladěny. Tato rekonstrukce má městskou část přijít na 1 475 000,- Kč bez DPH (viz usnesení rady č. 0167/12), z toho za analýzu projektu se počítá s částkou 465 000 Kč, za instalaci 750 000 Kč, zbytek pak za import dat a zaškolení správce. Jistě by bylo zajímavé vědět, na kolik přišla rekonstrukce webových stránek např. u Prahy 1, 2, 3, 8 atd., kde k ní také nedávno přikročili. A vůbec by bylo zajímavé vědět, kdo a proč přišel s nápadem opět rekonstruovat webové stránky a navíc fakticky bez změny jejich struktury vytvořené při poslední rekonstrukci. To těžkopádné členění zůstává stejné. Například pro mne jsou určitě mnohem srozumitelnější weby P1, 2, 3, 4, 8 atd. než web P7, přestože ty jiné navštěvuji jenom příležitostně. Ale dostat se tam k požadovaným informacím mi trvá kratší dobu než na mně dobře známých stránkách Prahy 7.

Z pohledu uživatele jsem tedy žádný pokrok nezaznamenal, kromě typu a barvy písma, naopak některé funkce se zhoršily, konkrétně u otázek a odpovědí je způsob vyhledávání předmětu nebo autora otázky značně ztížen a vyhledávání nefunguje správně.

Kromě zmíněných pražských radnic, které svůj web také modernizovaly, existují i radnice, které si s uspořádáním a vzhledem vystačí dlouhá léta, zato jejich web je aktualizován co do obsahu a rozsahu informací průběžně. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na web Prahy 6, který já znám asi 10 let bez vizuální změny, ale zato tam najdu to, o čem si v Praze 7 mohu nechat jenom zdát. Např. zápisy z jednání rady nebo zastupitelstva jsou tam nedílnou součástí usnesení (to ovšem mají i jiné radnice, např. Praha 2), ke zhlédnutí jsou i videa z jednání zastupitelstva (dokázali si poradit s rozhodnutími Úřadu pro ochranu osobních údajů), dosud je otevřené diskusní fórum pro příspěvky občanů (a světe div se, dosud toto fórum nezpůsobilo pád vedení radnice ani jinou újmu) atd. Sám jsem se pokoušel předložit zastupitelům návrhy na zavedení tohoto typu informací, bohužel bez jakékoliv odezvy. A to ještě po volbách v roce 2006 přenosy z jednání zastupitelstva slibovalo samo vedení radnice ústy tiskového mluvčího.

Když se tedy podíváme na současný web Prahy 7, který by podle smlouvy snad už měl být nyní v konečné podobě, nelze se ubránit otázce: Za co, pane Bože, jsme ten 1,475 milionu Kč bez DPH vlastně utratili? Možná technický pohled jednoho ze spoluobčanů v komentáři k dřívějšímu příspěvku s touto tematikou (zde) trefil hřebíček na hlavičku (viz také tvpraha7.cz). Pak by to ovšem vypadalo, že kdyby existovala soutěž o projekt s minimální užitnou hodnotou za maximální finanční částku, nebyla by Praha 7 bez naděje na přední umístění.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdity, Co vy na to?, Radnice a zastupitelstvo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Za co, pane Bože, za co, …

 1. Petr napsal:

  Zase kdyz to srovnate s timhle http://www.lupa.cz/zpravicky/devet-set-tisic-za-propagaci-statnich-maturit-na-socialnich-sitich-vyhral-honeypot-s-r-o/ tak je to vlastne jeste docela hodne muziky za hodne penez :-/ Firma udajne dostane 900 tisic Kc za to, ze bude psat nejake blaboly na Facebooku.

  Server Lupa se mimochodem nedavno venoval pripadu podivneho webu http://www.lupa.cz/n/tojecool-cz/ za jeste podivnejsi castku.

 2. Petr napsal:

  Je videt ze i v (patrne) prevlecem Publixu je stale problem s vyhledavanim. Pokud hledam „kontejnery 2012″ a ocekavam aktualni terminy pro velkoobjemove kontejnery, dostanu nejnovejsi odkaz na „Velkoobjemové kontejnery na I. pololetí roku 2012″.

  Kdyz ale stranky prochazim rucne (pripadne hledam Googlem) tak konecne nachazim co hledam „Velkoobjemové kontejnery na srpen a září roku 2012″ http://praha7.cz/14101_Velkoobjemove-kontejnery-na-srpen-a-zari-roku-2012

  Jako za jedna a pul mega by to snad mohlo fungovat alespon stejne dobre jako Google Custom Search Engine, ktery je zdarma nebo v rozsirene verzi za 100 USD rocne.

  • admin napsal:

   Kdysi jsem se tomu dost věnoval, popisoval nedostatky nebo dával tipy na nefungující funkce. Jenomže vždy docházelo k nápravě jenom u jednotlivých popsaných nedostatků, nikdy se nepodařilo přimět je otestovat všechny možnosti, které má web poskytovat. Tak jsem to vzdal. A chyb mají pořád všude dost, jako by to kontrolou vůbec neprocházelo (ale to je čato i záležitostí uživatelů, např. nedostatky u usnesení rady nebo zastupitelstva).
   I.Tinka

Napsat komentář