Hm, to jsme se toho dozvěděli

Když už si vedení radnice zadalo zpracovat výzkumy veřejného mínění na území Prahy 7 (viz klubPraha7.cz ) bylo logické očekávat, že se s výsledky seznámí i občané. Bohužel se tak nestalo: Výzkum názoru občanů na lokalitu pro novou radnici zůstal zcela utajen, výzkum spokojenosti s městskou částí včetně radnice (CITY MONITOR) byl zveřejněn jenom v příloze k usnesení rady č. 0642/11. Zde působí poněkud legračně, když je u přílohy č. 3 napsáno, že je neveřejná, a dále: “Výsledky „CITY MONITOR PRAHA 7 – 2011″ – vzhledem k velikosti ne elektronicky“. Občanovi pak nezbývá než vstřebat radnicí zpracované shrnutí, které zjevně směřovalo k hlavnímu závěru: „Celkově je s MČ Praha 7 spokojeno 54 % respondentů (proti roku 2010 nárůst +4 %). Z celkového shrnutí vyplývá od roku 2006 trend mírně rostoucí celkové spokojenosti.“   Na tomto sdělení je zajímavé to vsunutí roku 2006, kdy na radnici nastoupila současná sestava ODS: kde asi jsou k dohledání výsledky nějakých průzkumů z let před i po roce 2006? Kromě toho ani výsledky z roku 2010 se vyhledat nepodařilo, pouze usnesení rady o zadání takového výzkumu. A tak, když už nelze diskutovat nad výsledky, podívejme se na ty zajímavé smlouvy, na základě kterých byly výzkumy provedeny.

Výzkum CITY MONITOR (usnesení rady č. 0458/11) měl být proveden za cenu 62 400 Kč včetně DPH, osloveno mělo být celkem 500 respondentů, s dobou rozhovoru s každým asi 25 minut. Když si to trochu srovnáme, z uvedených čísel vychází, že jeden rozhovor přijde na cca 125 Kč, což za čistý hodinový čas vychází cca 300 Kč. Když si představíme, že výsledky těchto rozhovorů je třeba ještě zpracovat, nějaký čas zabere organizace výzkumu atd., je to cena pro radnici velmi slušná.

U výzkumu k novému sídlu radnice (usnesení rady č. 0459/11) je situace diametrálně odlišná: Výzkum měl být proveden za cenu 99 600 Kč včetně DPH, s 500 respondenty, čas na rozhovor s každým 5 minut. Když si to spočítáme podobně jako u případu výše, dostaneme, že pětiminutový rozhovor zde přijde na 199 Kč a čistá hodinová sazba na 2 388 Kč. Je nasnadě otázka, proč asi ten velký rozdíl? Že by bylo u tohoto výzkumu potřebné nejdříve proškolit respondenty, jak mají správně odpovídat? Pak by jistě zvýšená cena mohla odpovídat vynaloženému úsilí. Protože výsledky tohoto výzkumu dostupné nejsou, nezbývá než se s těmito pochybnostmi smířit. O moc víc důvěry nepřináší ani způsob předložení výsledků výzkumu CITY MONITOR.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Co vy na to?, Radnice a zastupitelstvo, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Hm, to jsme se toho dozvěděli

  1. Petr napsal:

    Budme radi ze to alespon stalo jen tak „malo“ penez. Ve srovnani s vyhozenymi miliardami za Scitani lidu, ktere take prineslo mnoho uzitecnych informaci: http://www.podnikatel.cz/clanky/vysledky-scitani-jasno-o-poctu-podnikatelu-neudelaly/

Napsat komentář