Verdikt Nejvyššího soudu v praxi

Tento ilustrativní obrázek ze 14.10. názorně ukazuje, jak nyní probíhá komplexní úklid komunikací na území MČ Praha 7. Podle tiskové zprávy Magistrátu, „Praha respektuje a bude respektovat rozsudek Nejvyššího soudu České republiky (viz také Klubpraha7), po kterém pozastavila odtahy vozidel z komunikací prováděné podle § 19, odst. 5 a odst. 6 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, protože soudem požadovaná navrácení vozidel na jejich původní místo je komplikované a často nemožné. Proti rozsudku Praha podala ústavní stížnost k Ústavnímu soudu ČR, ale výsledek rozhodnutí ÚS nelze v dohledné době předjímat. Proto rada schválila nezbytná opatření, aby bylo město vůbec schopno normálně fungovat.“ K tomuto se dále uvádí: „Věcně zatím rozsudek komplexní čištění komunikací tolik neomezuje, protože většina řidičů respektuje upozornění a dopravní značení a auta sami včas přemístí. Parkujících aut zůstává na místě čištění zhruba pět procent.“

Z uvedeného plyne, že tady existuje problém, který proceduru komplexního úklidu komunikací dříve nebo později značně zkomplikuje, případně z části nebo úplně zablokuje. Je jenom otázkou času, kdy postupně opadne reflex strachu řidičů z možného odtahu vozidla, takže počet těch, kteří se s přemisťováním nebudou obtěžovat, výrazně naroste. Je sice pravda, že postih pokutou zde stále existuje, ale pro ty, co „na to mají“, to nebude patrně dostatečnou motivací. S nárůstem počtu vozidel, která během čištění zůstanou na komunikacích, se účinnost této rozsáhlé akce značně sníží.

V porovnání s tímto problémem se pak v otázkách a odpovědích na webu Prahy diskutovaný počátek zákazu zastavení v 7 nebo v 8 hodin ráno jeví jako problém zcela triviální. Radnice Prahy 7 sice slibuje anketu pro zjištění, jakou dobu by občané preferovali, ale po zkušenostech z jiných obdobných anket lze oprávněně pochybovat o schopnosti radnice vytvořit odpovídající reprezentativní vzorek respondentů. Možná by stačilo jenom se zamyslet nad tím, komu asi by pozdější počátek zákazu zastavení mohl vadit. V současnosti je doba úklidu vymezená 7 až 14 h. Kdyby se začátek posunul na 8. hodinu, měl by být konec v 15 hodin. Tento konec by nemohl omezovat ani ta nejranější ptáčata, kterým začíná pracovní doba v 6 hodin – dříve než k 15. hodině se domů nevracejí. Anebo by stačilo nechat si poradit od vlastních občanů a zjistit zkušenosti s počátkem úklidu od 8. hodiny v Praze 2. Jenomže to by se muselo hledat, jak problém řešit, nikoliv jak ho obcházet. A tak zatímco v Praze 7 se bude složitě hledat řešení počátku komplexního úklidu, nedostatečně motivovaní řidiči budou rozhodovat o jeho smysluplnosti vůbec.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava a parkování, Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Verdikt Nejvyššího soudu v praxi

 1. Stejskal napsal:

  Ono když to mytí bylo od 8:00, tak to také bylo do 14:00. Když nás osvobodili, už asi nebyla taková pracovní morálka, tak si šintli o hodinu. Já jsme proti tomu bojoval už před deseti lety. Na tom je nejneuvěřitelnější ta předposranost úředníků i volených orgánů před TSK. Oni se jim to bez připravované obskurní ankety, (kterou bych jim dovedl udělat s výsledkem, jaký by si přáli), bojí i říct! Na to opravdu není potřeba referenda, jak tam napsal jakýsi pán, ale stačí zdravý rozum. Bohužel, ten buď absentuje zcela, nebo v tom všichni kejvaj.

  • admin napsal:

   Já se někdy úředníkům ani moc nedivím. Když je někdo schopný si stěžovat, že si zadřel třísku na lavičce a chce náhradu poplatku za návštěvu lékaře k vytažení třísky, umím si představit i stížnost, že někdo uklouzl na banánanové slupce a zranil se před osmou hodinou, k čemuž by nedošlo, kdyby byl úklid od 7. hodiny. Pak může být taková anketa jakousi berličkou pro rozhodování zdravým rozumem.
   I.Tinka

 2. Stejskal napsal:

  Pokud se podíváte na http://www.praha7.cz/otazky-a-odpovedi, připadá vám stejně jako mně, že se soudruzi z radnice s tím posunutím čištění na 8:00 začínají devótně posírat? Asi se tam něco děje a úředníci si už nejsou moc jistí. Po deseti letech, co jim to cpeme. Slušný skóre…

 3. admin napsal:

  Aktuálně.cz informuje, že Ústavní soud odmítl stížnost Správy služeb hlavního města Prahy na verdikt Nejvyššího soudu o povinnosti vracet auta zpět na místo, odkud byla odtažena např. při úklidu ulic. A úřady nesmí po lidech chtít ani peníze za to, že auto, za jehož odtah majitel nezaplatil, měsíce zadržovaly na záchytných parkovištích. Z toho ovšem pro správce komunikací vyplyne zjevně úkol, jak si s úklidem poradit do budoucna, protože s ukázněností řidičů moc počítat nemůže.
  I.Tinka

Napsat komentář