Lavičky – největší ohrožení obyvatel Prahy 7

Na facebooku iniciativy Letná sobě se 5. 10. objevila informace o obdrženém e-mailu, který obsahoval výzvu: „Žádáme Vás, abyste do konce tohoto týdne z obvodu Praha 7 odstranili všechny rozmístěné lavičky, které tvoří, jak jsme zjistili, jen možnost pro soustředění bezdomovců. Každé umístění čehokoliv, tedy i laviček, na pozemních komunikacích, je nepovolené zvláštní užívání s možností uložení pokuty do výše 500 tis. Kč.“ Ponechme stranou právní stránku této pohrůžky, tj. kdo konkrétně a za co by mohl být pokutován, proces dokazování viny konkrétním účastníkům by jistě byl z právního hlediska zajímavý. I když v zemi neomezených právních možností, kdo ví…?

Podívejme se ale blíže na argumentaci úřadu. Jelikož se mi tato výzva, zejména ona pohrůžka pokutou až půl milionu Kč, zdála neadekvátní v souvislosti s touto akcí, nechtělo se mi věřit, že byla míněna tak, jak byla napsána. Po dotazu na webu P7 v otázkách a odpovědích, jestli ta výzva opravdu pochází od odboru dopravy, komu a kde lavičky vadí a čím nebo kým byla doopravdy výzva iniciována, mi bylo potvrzeno, že je tomu tak, že výzva byla míněna vážně. Dále bylo v odpovědi uvedeno: „Za menší prohřešky obdrží občan pokutu, proč tedy tolerovat někoho, kdo nám dělá na obvodu, byť neúmyslně, další problémy? Nepovolené zvláštní užívání vadí i Technické správě komunikací hl.m. Prahy. Kdyby se jednalo jen o recesi, která by byla pod kontrolou toho, kdo ji vymyslel, bylo by to něco jiného, ale na lavičkách se již usadili bezdomovci, lavičky jsou počárané, což obvodu nepomůže. Právě kvůli těmto problémům nedáváme nikam ani kvalitní lavičky, protože by to dopadlo jako kdysi na metru Vltavská.“ Jako důkaz, v jakém stavu se lavičky nacházejí, je odkaz na foto Letná sobě – poničená lavička.

Samotný argument s bezdomovci považuji nejenom v těchto souvislostech za nepřijatelný. Nemůže být přece řešení, aby na lavičkách nepolehávali bezdomovci, že budou lavičky takové, aby si na nich neposeděl nikdo. Nebo nebudou žádné. Jako odstrašující případ takového řešení může posloužit jak Strossmayerovo, tak Řezáčovo náměstí. Naštěstí tento názor nesdílí magistrát a například v Letenských sadech jsou lavičky „lidské“. A to přesto, že z pohledu našeho úřadu jsou tyto lavičky „počmárané“ (není snad jediná z těch desítek laviček, kterou by neobdařili sprejeři svojí přízní), a dokonce se na nich sem tam natáhnou i bezdomovci. Stačí se projít Letenskými sady a všímat si okolí. V těchto souvislostech je argument proti lavičkám „Letné sobě“ stejně platný jako proti lavičkám magistrátu.

Úsměvný je ovšem argument o stížnosti ze strany občanů na tyto lavičky. V jedné odpovědi na webu Prahy 7 se píše: „jsem ráda, že jsme na problematiku umístění laviček reagovali ihned. Mimo jiné, co jsme uváděli ve veřejné diskusi, teď mi volala paní, že dřevo je hrubě opracované a zadřela si třísku a kdo bude hradit poškození oděvů z jemnější tkaniny – kdo odpovídá za škodu a uhrazení 30 Kč za ošetření u lékaře – vyndání té třísky? Dále, že nohy už jsou označkované a dřevo nasáklé psí močí. Takže je dobře, že jsem výzvu poslala.” Tak stěžovatelce bych poradil zopakovat si základy čtení, protože na každé lavičce je upozornění, že je užívání jen na vlastní nebezpečí. A když už toto upozornění ignoruje, tak by se na lavičce neměla moc vrtět. No a když už se to neštěstí s třískou přihodilo, tak bych ji aspoň utěšil, že má vlastně štěstí, teď ji to bude stát jenom těch 30 korun, kdyby se jí to stalo po zdravotní reformě, jako nadstandard by ji to mohlo stát o nějakou tu stovku víc. A dřevo nasáklé psí močí? To určitě dojme všechny obyvatele Prahy 7, kteří chodí ulicemi, kde jsou celé bloky domů psí močí nasáklé.

Nyní však už je celá „aféra“ zřejmě ukončena. Na faceboku Letná sobě bylo dne 10. 10. zveřejněno sdělení: „Po dnešním jednání na MČ P7 se nám nepodařilo najít řešení jak je ve veřejném prostoru ponechat a musíme přistoupit k jejich odstranění. Nevejdou se do žádného paragrafu. MČ a TSK je na svém území nestrpí…“

Co k tomu víc dodat? V porovnání s tím, co vše tady otravuje občanům život, s čím si radnice poradit neumí, působí tato akce poněkud nevěrohodně. Pamětníci si jistě vzpomenou, jak nové vedení radnice s nástupem starosty Ječménka před pěti lety zahájilo velkolepou spolupráci s občany prostřednictvím několika tematických pracovních skupin. A kde je všem těmto skupinám konec? Z dnešního pohledu se to jeví jako promyšlený krok radnice podchytit aktivní občany a pak je paralyzovat vlastní nečinností. Pak ovšem těžko lze očekávat vstřícnost k jakýmkoliv iniciativám, které přicházejí ze strany občanů a které by nedej Bůh zaznamenaly dokonce uznání veřejnosti. Mimochodem kvalita jakéhokoliv vedení se pozná právě podle toho, jak dokáže využít iniciativy a schopností svých podřízených. Čím je vedení neschopnější a omezenější, tím více takovým iniciativám brání, místo toho, aby je dokázalo usměrnit ku prospěchu všech. A vedení radnic nejsou v tomto výjimkou.

Po zveřejnění tohoto příspěvku jsem obdržel vyjádření druhé strany k jednání s iniciativou Letná sobě, které se souhlasem p. Vitáskové připojuji:

K tomu závěru, pane Tinko mám výhrady. My jim nabídli, že požádají o tak zvané zvláštní užívání a bude jim povoleno i přes TSK, budou platit zábor a oni budou a musí ručit za čistotu a případné „úrazy“, což ihned odmítli a sami navrhli termín středy k odstranění. Je jasné, že víte, že jakékoliv cedule „na vlastní nebezpečí“ nemají právní hodnotu. Takže jejich vyjádření je mylné. Byli jsme u jednání jak oni dva, tak já a další tři kolegyně, takže kolegyně by Vám potvrdily, že jsme je jen upozornily na možnost nepovolení těchto rádoby laviček ze strany památkářů. Vždy je nutné vyslechnout strany obě.
Hezký den Milena Vitásková

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Veřejná správa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Lavičky – největší ohrožení obyvatel Prahy 7

  1. Petr napsal:

    Je usmevne jak se urad certi nad „radoby lavickami“ a varuje pred urazy, kdyz pred lety nechal pan Bem (ci kdosi jiny z magistratu ?) znicit v ramci volebni kampane vetsinu (novych) lavicek ve Stromovce tak ohyzdnym zpusobem, ze ted potrebuji vymenu operadel. Jde o ty narychlo vyfrezovane chvastave cedulky s plastovym krytem, jejichz obsah byl pak casem nahrazovan ruznou lidovou tvorivosti :-) V posledni dobe byla do tech vyrezu vlozena drevena tabulka prichycena velmi „odborne“ nekolika precnivajicimi rezavymi srouby. Pusobenim vlhka se drevena tabulka samozrejme zkrouti a vycniva z operadla. O takovou lavicku se lze take zranit, nemluve o tom jak strasne ohyzdne to vypada. To ale zrejme uradu nevadi …

    Ohledne cedulek „na vlastni nebezpeci“. Znamena to tedy, vse vsechny ty alibisticke cedule „Pri snehu a naledi se cesta neudrzuje – vstup na vlastni nebezpeci“, kterymi urady resi svoji totalni neschopnost poskytovat sluzby za ktere ovsem vybiraji penize, nemaji pravni hodnotu ? Nebo jsou si zase nekteri rovnejsi nez ostatni ?

Napsat komentář