Prduch si důchod bohatě zaplatí

Pro ty, kdo neví, co znamená slovo prduch – je to pracující důchodce. Možná to bude znít na první pohled neuvěřitelně, ale prduchové si svůj důchod zpravidla platí nejenom v plném rozsahu, ale nezřídka ještě slušně doplňují státní kasu, kterou naši politici dokážou obratem vyprazdňovat. Ale ani současný stav jim nestačí, je třeba těm snaživějším ještě víc přistřihnout křidélka. Na pár následujících číslech lze ukázat, že prduch v České republice patří k těm nejvíce odíraným občanům – daňovým poplatníkům.

Kdy si pracující důchodce svůj důchod zaplatí

Není to sice žádná novinka, ale kupodivu to média moc nezajímá. Ono by to asi tak nějak nezapadalo do vytvářeného povědomí mladší generace, jak jsou důchodci na obtíž, zabírají místo, překážejí. Tak se na pár čísel podívejme z druhé strany. Díky mediální publicitě je snad nejznámější důchod bývalého premiéra Miloše Zemana, který po všech valorizacích, jak sám Zeman tvrdí, činí 14 000 Kč. Pokud příjemce takového důchodu nepracuje, pak nevrací státu na daních a dalších odvodech nic, naopak, stát za něj platí ještě běžná pojištění jako za státního pojištěnce.

Je-li příjemce takového důchodu osobou zaměstnanou, lze celkem snadno odhadnout, s jakým minimálním platem svůj důchod státu vrátí do poslední koruny. S pomocí daňové kalkulačky lze zjistit, že při hrubém platu 24 600 Kč odvede zaměstnanec na zdravotní pojištění 1107 Kč, na sociální pojištění 1599 Kč a zálohu na daň 2980 Kč. K tomu navíc odvede za tohoto pracovníka zaměstnavatel 2214 Kč na zdravotní pojištění a 6150 Kč na sociální pojištění. To znamená, že pracující důchodce s průměrným platem 24 600 Kč zajistí návrat do státní pokladny 14 050 Kč, čili plně vyrovná „zemanovský“ důchod a jako bonus ušetří státu plnění za státního pojištěnce. Mezi pracujícími důchodci je nemalý podíl kvalifikovaných pracovníků s vyššími platy, tudíž státní pokladně se nejenom vrátí jejich vyplacené důchody, ale stát získá i slušné prostředky navíc.

V celkovém součtu se nejedná o nějaké malé částky, i když podíl počtu pracujících důchodců (bez invalidních) se pohybuje jenom kolem 3 % z celkového počtu pracujících. V absolutních číslech jde o cca 150 000 pracujících důchodců, z čehož více než dvě třetiny jsou pracovníci se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. U nich lze také předpokládat platy (případně i důchody) vyšší než průměrné. Ale i kdybychom vycházeli pouze z průměrného důchodu kolem 10 000 Kč měsíčně, návrat této částky od každého z těch 150 tisíc pracujících důchodců představuje neuvěřitelnou částku asi 18 miliard korun ročně. Čili kdyby tito důchodci jenom pobírali svůj důchod 10 000 Kč měsíčně a nebyli dále zaměstnáni, byla by státní pokladna o uvedenou částku chudší. Ve skutečnosti může jít o podstatně vyšší částky, jak plyne z výše popsaného. Nedávno umožněné neomezené zaměstnání důchodců se v těchto souvislostech už nejeví ani tak jako vstřícný krok zákonodárců směrem k důchodcům jako spíše vstřícný krok k doplnění státní pokladny.

Těm schopnějším je třeba ještě víc přistřihnout křidélka

Prduch jako zdroj dodatečných odvodů do státní pokladny se zřejmě zalíbil i současným zákonodárcům, kteří vymysleli další fintu, jak těm schopnějším ještě trochu víc pustit žilou. Dosud se daňové přiznání nevztahovalo na důchody do výše 24 000 Kč měsíčně bez ohledu na další příjmy důchodce. Při vyšším důchodu se zdaňovala pouze částka přesahující oněch 24 000 Kč. To ale už nebude platit a v rámci realizovaných reforem dojde i na ty důchodce, jejichž celkový příjem (včetně důchodu) přesáhne 840 000 Kč ročně. Pak bez ohledu na výši důchodu bude zdaněn i ten. Možné až absurdní dopady lze ukázat na následujícím příkladu, který byl převzat ze stránek České reformy s pozměněnými čísly, na kterých více vynikne absurdita této nové úpravy:

Důchodce pan Zelený měl v roce 2010 zisk z podnikání ve výši 553 000 Kč a jeho roční důchod  byl 288 000 Kč. Jak se bude lišit zdanění pana Zeleného v loňském a letošním roce?

V roce 2010 podléhal dani z příjmu fyzických osob zisk pana Zeleného ve výši 553 000 Kč, důchod nepřesahující 24 000 Kč měsíčně zdaněn nebyl. Na dani z příjmu fyzických osob odvedl tedy pan Zelený částku 58 110 Kč ((553 000 Kč x 15 %) – 24 840 Kč).

Za rok 2011 bude dani z příjmu fyzických osob podléhat celý příjem pana Zeleného, protože bude překročen zákonný limit 840 000 Kč. Daňovým základem bude tedy částka 553 000  + 288 000 Kč = 841 000 Kč. Na dani z příjmu fyzických osob odvede tedy pan Zelený částku 102 510 Kč ((841 000 Kč x 15 %) – 23 640 Kč).

Přestože bude mít tedy pan Zelený stejný důchod a zisk v roce 2011 jako v roce 2010,  odvede na dani z příjmu fyzických osob o 44 400 Kč více. Zdanění podnikajících/zaměstnaných důchodců s vyššími příjmy tak bude v roce 2011 výrazně vyšší než v roce 2010.

Absurdnost nové situace ještě více vynikne, když si uvědomíme, že pouhá tisícikoruna rozhoduje o tom, jestli důchodce odvede, nebo neodvede státu 44 400 Kč.

(Pozn.: K tomuto příkladu viz upřesnění v komentáři níže)

Možná by stálo i za zjištění, koho se toto nové opatření dotkne. Dá se ale předpokládat, že mezi postiženými budou kvalifikovaní vysokoškolští odborníci, vědečtí pracovníci apod., kteří se ke svým vyšším platům dostávají zpravidla až ve vyšším věku, kdy sklízejí plody svého dlouhodobého předchozího pracovního nasazení.  A tak jsou tito lidé potrestáni dvakrát – zpravidla nízkými příjmy v mládí a potrestáním za vyšší příjmy na vrcholu svojí odborné kariéry.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Co vy na to?, Obecné, Různá témata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Prduch si důchod bohatě zaplatí

 1. rejcka napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda u Vás lze publikovat text- a kam ho případně poslat?

 2. admin napsal:

  Obecně lze použít kontakt, tinka.ivan@klubpraha7.cz
  další Vám napíši na Vaši e-mailovou adresu.
  I.Tinka

 3. s.hruby napsal:

  Příklad, který jste uvedl ve svém článku neodpovídá platné daňové legislativě pro rok 2011. Částka důchodu 288 000 Kč je totiž příjem podle § 10 a tudíž se do limitu 840 000 nezapočítává. Doporučiji lépe prostudovat zákon o dani z příjmů.
  Š. Hrubý

  • admin napsal:

   Díky pane Hrubý za upozornění. Fakt je, že uvedené příklady jsem převzal z odkazovaného webu Českéreformy.cz a předpokládal jsem, že autor, zabývající se problematikou zasvěceně, vychází z korektní interpretace novely zákona. Sám jsem od počátku neměl jasno, jestli ten deklarovaný trojnásobek průměrné mzdy se rozumí celkově včetně důchodu nebo ne. Jestli tedy platí a bude platit znění odstavce (3) §4 „Osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v odstavci 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč“, pak se tedy tento limit týká příjmů, které nespadají pod příjmy, které nejsou předmětem daně, nebo které jsou od daně osvobozeny. V citovaném příkladě to mez, kdy pár korun rozhoduje o tom, jestli důchod bude nebo nebude zdaněn, posune o oněch 288 000 Kč.
   I. Tinka

Napsat komentář