Konečně jsme se dočkali (?)

A pak že se nejde zbavit kulturní památky snadno! Zimnímu stadionu na Štvanici, kulturní památce od roku 2000, definitivně odzvonilo. I když se to očekávalo, přece jenom je ta rychlost překvapující. Ještě v pátek 20. 5. 2011 píše Pražský deník: „Pražský magistrát včera předal stavebnímu úřadu Prahy 7 posudek aktuálního stavu zimního stadionu Štvanice a čeká na rozhodnutí. „A toto rozhodnutí bude plně akceptovat,“ sdělila včera radní Aleksandra Udženija (ODS). V úvahu stále přicházejí dvě varianty. Demolice, či rekonstrukce“. Realita o týden později, 28. 5. 2011: Na Štvanici je čilý stavební ruch (kdy asi byl souhlas stavebního úřadu s demolicí vydán a vešel v planost?), dokončuje se oplocení staveniště, začíná rozebírání střechy. Kdo zaváhá, ten už tento hokejový stánek minulosti nikdy ve skutečnosti neuvidí. Zůstanou jenom fotografie, filmové záběry a vzpomínky pamětníků. Čím to asi je, že se přitom neodbytně vybavují otázky, jestli to opravdu muselo zajít až tak daleko, jestli není zanedbání péče o památku přímo trestuhodné, jestli to chátrání nebylo až příliš účelové? Ale jsou i horší věci – na Václavském náměstí (tedy v Pražské památkové rezervaci, která patří k památkám světového kulturního dědictví UNESCO) zbouráme dokonce zdravý dům, který nevykazuje žádné známky chátrání. Kdysi se říkalo dvakrát měř, jednou řež, dnes se někdy řeže hned…

Co předcházelo poslednímu osudovému rozhodnutí pro zimní stadion na Štvanici v nedávné době, je zaznamenáno např. na tvpraha7, kde jsou odkazy i na další informace. Pro ty, kdo by chtěli tomuto stadionu věnovat alespoň tichou vzpomínku, přinášíme následující fotografie z prvního demoličního dne – 28. 5. 2011:

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Co vy na to?, Rozvoj a výstavba, Různá témata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u Konečně jsme se dočkali (?)

 1. Ivana napsal:

  Marně jsem hledala na Úřední desce Prahy 7 něco ke Štvanici. Stavební povolení, demoliční výměr, vyhlášení soutěže na zakázku demolice atd. No a nic nikde není. Není to divné ? Že by v tom bylo něco na co si myslím ? Proč se redaktoři, kteří o Štvanici píšou třeba na iDnes o toto vůbec nezajímají ?

  • admin napsal:

   Vzpomínáte si třeba na Komunu ?

   Když není vše zcela čisté, musí se konat rychle a než se lidé vzpamatují, je po všem. A zimní stadion na Štvanici přece jenom není jenom tak nějaká kulturní památka, k tomuto stadionu má určitě silný citový vztah velké množství občanů z celé České republiky. Zdá se skoro zřejmé, že vše bylo připraveno v tajnosti už na magistrátu, jinak si lze těžko vysvětlit to, že ještě před týdnem bylo v deníku s odvoláním na magistrát psáno, že připadá do úvahy jak rekonstrukce tak demolice, P7 vydá demoliční výměr v pátek týden poté a v sobotu nastupují stroje k demolici. To ani při vzniku živelní pohromy by tak rychle technika nenastoupila.
   Ivan Tinka

 2. admin napsal:

  Co říká kromě jiného Zákon 20/1987 Sb. o státní památkové péči: v části páté, opatření při porušení povinností,
  § 35 Pokuty právnickým osobám a fyzickým osobám při výkonu podnikání následující:
  (2) Krajský úřad uloží pokutu až do výše 4 000 000 Kč právnické osobě, nebo fyzické osobě oprávněné k podnikání, jestliže při výkonu svého podnikání
  a) nepečuje o zachování národní kulturní památky, neudržuje ji v dobrém stavu, užívá ji způsobem neodpovídajícím jejímu kulturně politickému významu, památkové hodnotě nebo technickému stavu, nechrání ji před ohrožením, poškozením nebo znehodnocením nebo ji znehodnotí nebo zničí.
  **********************
  A co říká radní Udženija na trestní oznámení pro podezření z porušení zákona? Dle Pražského deníku Udženija vinu popírá. „Upřímně mě to pobavilo,“ reagovala radní na zprávu, že na ni ANV podá trestní oznámení. „Nevím, jestli můžu nést odpovědnost za něco, co nám nařídila státní správa,“ dodala.
  **********************
  Není třeba další komentář
  I.Tinka

 3. admin napsal:

  Černý Petr „přidělen“ stavebnímu úřadu P7:
  Z Pražského deníku:
  Pražské pracoviště NPÚ „… si je vědomo špatného stavu konstrukcí původních tribun i části dřevěných střech, (…) však prováděnou demolici vidí jako závažné pochybení a vyzývá k jejímu zastavení,“ uvedli památkáři v tiskové zprávě.

  Praha ale zastavení demolice odmítá. „Máme nařízení stavebního úřadu, že musíme objekt neodkladně odstranit,“ řekla radní Aleksandra Udženija. Podle ní není stanovisko památkářů relevantní.
  Ivan Tinka

 4. Petr napsal:

  Budova se jiz nezachrani. Je ale znamo jaky paskvil tam ma misto toho vyrust ? Budou to opet tolik potrebne a pak leta prazdne „offices to let“ ?

  Dalsi vec ktera me desi je udajna „kompletni rekonstrukce Letenskeho namesti“ za 70 milionu Kc. Vi o tom nekdo neco ?

Napsat komentář