Galileo v Holešovicích

Po předběžném rozhodnutí, kdy Praha získala podporu 22 členských zemí oproti 4 zemím podporujícím holandský Noordwijk (jedna země se zdržela), potvrdili ministři Evropské unie, že administrativní část evropského navigačního systému Galileo bude v Praze (podrobněji viz idnes nebo novinky). Agentura se má do Prahy přestěhovat během jednoho až dvou let, sídlo má mít v Holešovicích v budově, kde sídlila Česká konsolidační agentura.  Samotný systém by měl začít fungovat zřejmě v roce 2014. Praha dostala přednost díky výhodnější nabídce, která spočívá v tom, že Agentura bude za pronájem holešovické budovy platit prvních pět let jen symbolické nájemné ve výši jednoho eura, následně pak nájem ve výši 75 procent nájmu tržního. Agentura by za to měla přinést desítky až stovky nových pracovních míst a očekává se i spolupráce s tuzemskými vysokými školami. Z Prahy se bude řídit obchod, marketing i pobočky. Nově vzniklé administrativní centrum má dohlížet na pobočky v západní Evropě. Z Česka se mají rozdělovat potřebné akreditace, certifikáty, má se odsud řídit marketing a kontakt s firmami a jednotlivými zeměmi.

Galileo je určen převážně pro civilní a jen okrajově pro obranné účely, zatímco GPS i jeho ruská obdoba GLONASS jsou původně armádními projekty; umožňovaly přesně určit vojenským jednotkám jejich pozice kdekoli na Zemi. Celý systém by měl přijít na 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard korun). Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich však bude stačit 18.

Se sídlem Agentury jsou však spojené i možné nepříjemné dopady pro obyvatele přilehlých částí v Holešovicích. Když se tato záležitost probírala v tisku v roce 2009, uvádělo se, že si vyžádá kolem 240 parkovacích míst. K tomu se tehdejší náměstkyně pražského primátora M. Reedová vyjádřila, že se pokusí najít místa pro obyvatele někde jinde. Když je nyní realizace za dveřmi, dostalo vedení radnice Prahy 7 prostřednictvím Otázek a odpovědí na webu Prahy 7 dotaz, jestli je Praha 7 na tuto skutečnost připravená a jak to bude řešit. Odpověď byla, že pracovníci radnice bližší informace nemají, ale předpokládají, že se úředníci vejdou do areálu Ministerstva financí (=Konsolidační gentury), který má vnitroareálové garáže ve svém objektu, takže občanů by se parkování zaměstnanců Galilea nemělo dotknout.

Jelikož žádné konkrétnější informace v odpovědi nebyly, zůstává otázkou, kolik tedy vlastně ve vnitřních prostorách Konsolidační agentury je parkovacích míst. Bylo by proto velmi žádoucí, kdyby se touto záležitostí radnice Prahy 7 zabývala s dostatečným předstihem a nečekala, až ji osloví magistrát nebo někdo jiný. Protože až problémy nastanou, jsou oprávněné obavy, že Praze 7 ani magistrát ani státní orgány nepomohou a trpět budou zase jenom občané. Jak bývá u nás bohužel zvykem.

Ivan Tinka

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava a parkování, Radnice a zastupitelstvo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Galileo v Holešovicích

Napsat komentář